Citat:
Ursprungligen postat av
Ajetta
Men det är ju själva principen om att ingen förväntade sig detta av någon som honom. Ingen såg det komma, och jag tycker det är lite intressant och jag vet att det låter konstigt men kan han ha varit så understimulerad av allt egentligen så han var tvungen att hitta något utöver det vanliga livet? Det låter i nyheterna som att han kom ifrån extremt uppordnade och nästan fläckfria förhållanden och om allt verkligen såg så bra ut som de beskrivs kan jag förstå att detta hände. I hans värld är allt svart eller vitt och när han levt hela sitt liv i den familjen gör han något som ligger bortom allt. Det mörka blir spännande och något förbjudet som han är tvungen att ta till för att inte gå ner sig för mycket. Ingen aning om detta stämmer men är nästan 100 på att han inte är psyksjuk, isådannafall någon personlighetsstörning men han lär inte dömas till psykvård..
Om bägge föräldrarna arbetar, är akademiker, missbrukar inte, slår inte sina barn, sportar, betalar sina räkningar etc. då betyder inte detta att man kommer från extremt uppordnade och fläckfria förhållanden utan snarare att man kommer från NORMALA förhållanden. Sådana förhållanden göder normalt inte grova ungdomsvåldsbrottslingar. Därför låter det i dina öron att förhållandena beskrivs som "extrema".
Det normala hade varit att föräldrarna är skilda, har missbruksproblematik (åtminstone den ena av dem), är kända hos sos och ev även hos pollisen. Dåligt med jobb pga missbruket och den låga utbildningsnivån. Grannarna vittnar att barnen har levt vind för våg utan att föräldrarna har orkat bry sig.