Citat:
Ursprungligen postat av
Hibiscrub
Behöver man räddas ur en diskussion med frågor om det man vet allra mest om och har snöat in på totalt så förtjänar man ju att exponeras som den "snake oil-salesman" man är. Sen bör man jagas ut i öknen till en omärkt grav.
Barn är barn. Vuxna är vuxna.
Ska en vuxen person sätta åt en person eller möta personen i hård debatt så måste även den andra personen vara vuxen. Det är liksom en oskriven lag som alla känner till - i alla fall här i väst.
När Greta fyllt 18 år, då tycker jag att det är ok att öka kraven på henne och sätta hennes kunskaper på prov på allvar. Det är naturligtvis hennes sak om hon vill det, men det är i alla fall mer ok att kräva det då.
Förutom ännu bättre faktakunskaper (som hon kommer att ha då) så måste hon även träna upp sin retoriska förmåga. Ofta är det snarare den retoriska förmågan än faktakunskaperna som avgör hur det slutar i en debatt.