Citat:
Ursprungligen postat av
Omniman
Väldigt många människor mår väldigt dåligt eftersom de har en förmåga rent logiskt se vart utvecklingen är på väg.
Precis som jag själv på 80-talet hade ångest för att jag insåg att det skulle bildas ghetton i Sverige.
Rent konkret så ser vi ju de facto en massa tecken på vart vi är på väg, vetenskapen är tydlig - detta håller inte. Men det kan du fråga om i den andra tråden om vetenskap. Eller googla.
Ok, om jag förstår dig rätt ligger "krisen" i att människor har ångest. Bara så vi är på det klara med vad som åsyftas.
Citat:
Ursprungligen postat av
Omniman
Men om nu högerinriktade har en mer realistisk syn på världen, varför förnekar de vetenskapliga resultat?
Det kan alltid diskuteras vad som får etiketten "vetenskap" som de facto är vetenskap. Givetvis har den termen i alla tider missbrukats, inte minst i våra tider. De klimatmodeller som påståtts representera vetenskap har ju visat sig vara värdelösa, det kan vara en av grunderna till varför folk tar begreppet "vetenskap" med en nypa salt när det yppas av de miljöfrälsta.
Citat:
Ingen vill väl ha dyr, otillräcklig och opålitlig energi - lika lite som vi vill ha energi som förstör atmosfären. Det finns lösningar, vi har bra vetenskap - men först måste vi erkänna problemets existens och agera. Inte förneka.
Så koldioxid "förstör atmosfären"? När man ser uttalanden som dessa, likt när folk liknar koldioxid vid ett "gift", kan man gott ifrågasätta kunskaperna kring frågan. Koldioxid är livets gas.
Mig veterligen finns det inga realistiska lösningar som inte innefattar att fasa ut fossila bränslen. Vad ska det då ersättas med? Knappast vind- och sol, de uppfyller ej kriterierna om pålitlighet och ekonomisk hållbarhet ens på långa vägar.
Även om det vore så att vi står inför en katastrof finns det knappast något vi kan göra åt det, jag menar vi har över 7 miljarder (och växande) människor som har behov som behöver tillfredsställas. Glöm att vi kan tillfredsställa dessa med
lägre energiförbrukning än idag. Och, som sagt, grön energi är inte ett alternativ. Så hur kan man ens i sin vildaste fantasi tro att det finns en lösning, om vi hypotetiskt antar att vi står inför en stor klimatkatastrof?