Citat:
Ursprungligen postat av
Moment22x22
Detta håller dock inte. Aggressiva människor är en samhällsfara, stor skillnad mot att dela upp män och kvinnor i grupper när vi talar om arbetsmarknad. Om jag förstår EttaPlace rätt menar hon inte att kvinnor ska kompenseras i allmänhet utan att det är ett problem att kvinnodominerade yrken är sett som "skityrken" som gott kan ha låg lön.
Så avskeda 10% av alla undersköterskor och höj deras lön med 1500:- då!
Samma sak med dagispersonalen, avskeda 20% och höj lönen 15%.
Det är ju inget fel med lite större barngrupper.... barnen mår ju ändå dåligt som det är, så de märker nog inte skillnaden!
Alla som väljer dessa yrken vet om lönebilden. Antingen får de välja andra jobb eller acceptera läget.
Om de vill ha en förändring, börja att fixa den då! Det är bara att vägra ta anställningar under en viss lön och leta vidare. Det är en fri marknad. Ingen tvingar en bibliotekarie att jobba som det.