Citat:
Ursprungligen postat av
Etta.Place
Som jag skrivit tidigare så finns det en rätt stor höger/antifeministisk falang som samtidigt tycks hävda dessa åsikter:
1. Kvinnor och män är biologiskt olika och därför är det inte eftersträvansvärt att försöka uppnå en jämn fördelning på alla områden.
2. Det finns inget lönegap baserat på kön, lönegapet är baserat på att kvinnor väljer traditionella kvinnoyrken och lägger mer tid på sina barn.
3. Kvinnor och män är lika mycket värda.
Jag menar att det inte är logiskt stringent att ha alla dessa tre åsikter samtidigt. Om lönegapet är baserat på att vi gör olika val för att vi är biologiskt olika, så ÄR det ju baserat på kön. Och anser man att kvinnor och män är lika mycket värda är det inte rimligt att samtidigt anse att det är helt oproblematiskt och inget som behöver ändras att kvinnor har lägre löner.
I praktiken leder den här hållningen till att status quo att kvinnor värderas lägre och har det sämre bibehålls, och att skulden för att så är fallet placeras på kvinnorna.
Nej, hade man hållit dessa tre för heliga, och samtidigt haft din syn på värde (värde=pengar), så hade man infört 100% skatt och medborgarlön.
Det är just sådant här de flesta på högersidan tycker är galet. Alla era lösningar på detta ickebekymmer innebär mer socialism och starkare stat som ska styra mer och mer.
Du vet att staten är den ende som kan sätta löner fritt va?
Alla andra måste göra kostnadsberäkningar och ekonomiska bedömningar kring vad de kan betala en individ.
Jag förstår fortfarande inte hur du vill uppnå 50% kvinnliga sotare när du inte vill kvotera in kvinnorna dit.