Citat:
Ursprungligen postat av
geekfromsofia
Hej har varit förkyld i en vecka nu och fick tinnitus nyss i högra örat. Tror ni det kommer försvinna, är jag körd?
Fick tinnitus i vänsterörat efter en förkylning från helvetet i början av juni. Gick till min VC där läkaren konstaterade att jag hade vätska bakom trumhinnorna som han påstod orsakade tinnitusen.
Nu 2 månader senare har jag fortf tinnitus och var hos en ÖNH specialist förra veckan där han inte såg något fel på öronen och vätskan var borta. Har fått remiss till ett hörseltest inom en snar framtid för o se om jag har en hörselnedsättning.
Det har blivit bättre de ska jag inte förneka, men om det beror på att ljudet minskat eller för att jag vant mig vet jag inte. Oavsett är fortfarande oerhört jobbigt, speciellt på kvällen när det blir tyst och jag försöker sova.
Du får gärna uppdatera hur det går för dig