Citat:
Ursprungligen postat av
Cornerofhope
Jag har respekt för dina åsikter, inga konstigheter. Som jag uppfattat det så är detta det man tror:
GM väntar på M, sannolikt norr om vändplanen. Han börjar gå/springa ikapp när M svänger upp på Åsgatan.
Sedan exakt hur saker händer vet man knappast. Eftersom det utdelats slag och knän framifrån antar man väl att detta skett först och att detta följs av knivhuggen.
Ett visst hopp finns i fallet då DNA faktiskt lett framåt på annat håll. Nu hade man inte samma tur som i Billdals-fallet men kanske kan släktforskningen ge något. Som Link04 skrev så var gemensamma släktingen i USA rätt långt tillbaka i tiden och ändå lyckades man ta honom.
Det är tråkigt att polisen är så ryckig i sin kommunikation. En jävla uppståndelse när man fick sina kassa "träffar" bland brottslingarna, sedan dess helt tyst.
Tack för det.
Ja det är svårt att helt säkert veta hur händelseförloppet ser ut tyvärr.
Hur det slutar vet vi men inte riktigt hur det börjar.
Visst finns det hopp!
Det krävs nog pusslande och tid för att släktforskningen ska komma fram.
Jag hoppas vi då kommer få svar som ger en förklaring. Det är ju dessvärre inte helt säkert man får det ändå, men det hoppas jag på i allafall.
Man skulle vilja ha lite mer kontinuerlig information om fallet helt klart.