2019-08-02, 09:37
  #16453
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Bortamatchen
Tills ordningsmakt beslutar att man ska sluta.
Om man råkar ut för en stalker så behövs ett domstolsbeslut för att bli av med dem.
Nej nödvärnsrätt föreligger så fort du kommer in i ditt hem. Du har t ex rätt att använda våld om någon trots uppmaning vägrar lämna din bostad.

Dessutom finns begreppet nödvärnsexcess vilket praktiskt innebär att om någon trakasserat dig under lång tid och det 'rinner över' och du fysiskt avlägsnar personen, så kan det vara fullt lagligt beroende på omständigheterna.
Citera
2019-08-02, 09:37
  #16454
Medlem
Nostradumbasss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kämpendahl
Han hade ingen uniform som det står "Ordningsvakt" på, det är noterat

I efterhand, Rocky borde ha någon som har utbildning att vara livvakt och har kunskaper om hur man ska agera i andra länder, t.ex. vad man får göra och hur man kontaktar polis. När Hörlursturken svingade sina hörlurar mot vakten hade han kunnat lägga ner Hörlursturken och gjort ett envarsgripande och kallat på polis. Då hade den här rättegången aldrig behövt äga rum.

En utbildad skyddsvakt (livvakt) hade aldrig satt sitt skyddsobjekt i den miljön. Så det här med att biffiga snubben är livvakt är ett missförstånd. Han är inte en bodyguard utan en buddy-guard som knuffar bort publiken på sin polare Rockys spelningar.
Citera
2019-08-02, 09:38
  #16455
Bannlyst
Den här tjejens vittnesmål gynnar ingens sida, nästa tack.
Citera
2019-08-02, 09:38
  #16456
Medlem
Kämpendahls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel-Ben-ny
Är det alltid handfängsel för annars känns det ju bara löjligt. Vad skulle han kunna hitta typ?
Så brukar det vara för häktade personer. Karl Hedin och Jean-Claude Arnault hade handfängsel i rätten och båda är äldre män i 70-årsåldern utan något kriminellt förflutet.
Citera
2019-08-02, 09:39
  #16457
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bortamatchen
Personer med skyddsbehov anlitar ofta en lokal utbildade livvakter.

En hel lokal med vakter alltså? Hur stor lokal? Typ en innebandyhall?
Citera
2019-08-02, 09:39
  #16458
Medlem
Noble.Savages avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ondahamstern
Vilket är minst 13000 kr för mycket, han ska bara kompenseras för det som han har gått miste om ekonomiskt

Han går ju på soc.
Citera
2019-08-02, 09:41
  #16459
Medlem
ariberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Konstigt att hon har ändrat sig...

Det är inte ovanligt att vittnen ändrar sig när det är dags för rättegång.
Citera
2019-08-02, 09:42
  #16460
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Noble.Savage
Han går ju på soc.

Nu syftade jag på hörlurar (där priset skall skjusteras efter hur gamla de är, han ska inte få för vad de kostade när det var nya), flygbiljett osv
Citera
2019-08-02, 09:43
  #16461
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aribert
Det är inte ovanligt att vittnen ändrar sig när det är dags för rättegång.

Folks minnen ändras och formas med tiden, det är därför polis alltid förhör vittnen så fort som möjligt för att hindra att vittnets historia ska bli manipulerad av dåligt minne eller av någon eller något utifrån
Citera
2019-08-02, 09:43
  #16462
Medlem
Jofs avatar
Detta verkar vara Stockholms främsta sommarnöje denna sommar. Folk skrattar och skockar omkring detta som värsta jippo. kanske skall det avslutas med en fest nånstans där "alla" är med. Löfven dyker säkert upp. Men jag är väl humorlös.
Fånigt i grunden m.a.o. Såna här skitmål skulle avgjort på polisstationen, lagts ned m.a.o. Det är det vanliga.
Citera
2019-08-02, 09:43
  #16463
Bannlyst
Hur lång tid brukar en slutplädering ta,ungefär?
Dom borde väl hinna bli klara idag..
Citera
2019-08-02, 09:44
  #16464
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av absolut-justice
Mediabevakningen är groteskt politisk, testa följande själv om du har tid:

Klicka på. https://twitter.com/dagensjuridik- gör bilden halv i fönstret och lägg den t.ex till höger på skärmen. Sen klickar du upp nytt fönster och lägger in : https://www.expressen.se/noje/asap-rockys-odesdag-i-ratten-vantas-fa-sin-dom/

Lägg detta på vänster sida i skärmen.
Då ser du i realtid hur mycket som tas med-hur mycket av frågorna som INTE nämns etc.
Du kan även prova med ett 3:e fönster för t.ex AB som har: https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/a/wP4mMG/direktrapport-fran-rattegangen-mot-asap-rocky--sista-dagen.

Det är en grotesk skillnad...
Jo tack märkte det igår. Aftonbladets är oerhört vinklad om något.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in