Citat:
Ursprungligen postat av
DrSvenne
Det brukar väl vara minst 18 år, dvs myndig, av försäkringsskäl osv.
Något slags friskintyg lär väl också behövas
Nu är väl den typen av resor inte särskilt praktiska. Det brukar bli förseningar, och de kan bli upp till en vecka eller mera. Fartyget du mönstrat på kanske får order att gå till någon annan hamn på vägen och dina tidsplaner spricker helt.
Sen är det inte så lätt att ta sig till hamnområdena där fartyget kommer att lägga till.
I flera fall så kan du komma att vara utan Internet under större delen av seglatsen - de flesta rederier har bara Internet-hastighet som räcker för att hämta väderkartorna ungefär.
Reser hon med pappa Svante är väl åldern inga problem, och förseningar brukar Wallenius fordonstransporter inte ha vare sig många eller långa. De går på fasta linjer och är mycket pålitliga. De lägger dessutom till i de största hamnarna på USA:s östkust med mycket goda förbindelser.
Finns garanterat god internetuppkoppling ombord Wallenius fartyg via satellit. Det är inte billigt, men besättningen på de fartygen har det faktiskt riktigt bra.
Men det stora problemet för Greta & Co. vore väl snarare att det vore en imagekatastrof att lifta med ett fordonstransportfartyg.