Citat:
Ingen okomplicerad uppväxt för ASAP Rocky, med en syster som dött av överdos, en pappa som åkte in för narkotikabrott och gick bort 2012 (när ASAP R var 13) och själv har sålt crack och suttit ett år i fängelse för narkotikabrott.
Man får nog säga att musiken gett honom en chans att få lite ordning på sitt liv.
Man får nog säga att musiken gett honom en chans att få lite ordning på sitt liv.
Tråkigt för ASAP att vi har ny rikspolischef, annars kunde han ju hoppats på att D. Eliasson kunde ställt den avgörande frågan - "Vad är det för trauma han bär med sig?
Spekulerar i att anledningen till att folk är så jävla förbannade över den här händelsen bl.a. är pga
1. Målsägande personifierar det svenska medborgare befarade allra mest under flyktingkrisen - målsägande är inte en syrian med akut skyddsbehov som anpassat säg väl utan en kriminell afghan från Iran. Målsägande har under sin korta tid som svensk medborgare begått mångt fler brott en vad de allra flesta svenska medborgare begår under en livstid. Målsägandes skyddsbehov eftersom han reser tillbaka till det land han har flytt ifrån med skälen att åka på semester.
2. Att ASAP agerade på det sätt svensken önskar att den skulle våga agera och det svenska rättssystemet slog sina klor i honom direkt. Det är en knäpp på näsan för alla som skulle våga bryta sig lös från den svenska normen om hur svensken* ska agera när den utsätts för handlingar som ej är accepterade av samhället. Med svensken avser jag inte etniska svenskar utan personer som har den svenska kulturen som kompass för att navigera i vårt samhälle - i det här fallet vara tolerant och använda dialog - trots att vi det är meningslöst med en person som uppenbart agerar irrationellt.
3. Det svenska rättsväsendet. Med sin prioritering av resurser sänder rättsväsendet signaler om vad & vem som anses vara skyddsvärd.