Citat:
Ursprungligen postat av
jagerkristenlol
Det är en uppsjö av svarta amerikaner, artister och Rockys egen mamma blanda annat som påstår att det har med rasism att göra.
Herregud, ditt resonemang är inte sammanhängande överhuvudtaget. Att han används på detta sätt innebär knappast att han reduceras till sin hudfärg. Dessutom, om du påstår att liknande identitetspolitiska spel är rasistiska så gör det var och varannan politisk kampanj i USA rasistisk, särskilt de som kommer från demokraternas håll.
Du kan inte förklara bättre för du har ingen poäng. Lägg ner haschpipan och kom in i matchen.
Jomenvisst - men faktum är att det inte har ett skit med rasism att göra, hur mycket de än gnäller. Sverige är inte USA som har strukturell rasism inom rättsväsendet, snarare tvärt om, vi är ju så jävla PK, eller hur?
För att kunna åberopa identitetspolitik måste det förekomma rasism, som tex när ett gäng vita snutar misshandla en neger i USA för att han gick mot röd gubbe.
Förklara gärna hur fallet rocky är rasistiskt om du orkar och hur hans ras spelar in i att han sitter där han sitter och inte i sin lyxvilla i Los Angeles.