Citat:
Ursprungligen postat av
Haaaaag
Men problemet i mitt exempel, men också i ASAP Rocky-exemplet är ju att varken Du eller "afghanen" är skäligen misstänkt i detta fall.
Är man inte skäligt misstänkt så tycker jag inte att man ska häkta folk ens med mitt nya system.
Möjligtvis kan man se till att hålla kvar vittnena i några timmar för att kunna ta flera förhörsrundor. Då undviker man de problem vi fått i detta fallet, där misstänkta och vittnen fått en massa tid på sig att ändra sina berättelser.
I just detta fallet tycker jag att afganen gjort sig skyldig till åtminstone ofredande, och har därför inga problem att häkta honom i mitt nya system.
Citat:
Ursprungligen postat av
Haaaaag
Nästa problem är att man inte kan/får väcka åtal för "skälig misstanke" (inte ens i en jourdomstol ;-) ) utan du måste ha passerat "på sannolika skäl" där åklagaren själv tror på en fällande dom ("ställt bortom rimligt tvivel")
Det hela rimmar också illa med att det sista man skall göra är att frihetsberöva någon, då detta är en stor inskränkning hos personen. Och i ditt fall skall du alltså som brottsoffer i chock, rädsla och smärta behöva sitta "frihetsberövad"???? Det hade ju varit en katastrof...
Ja, det är en stor inskränkning att sitta frihetsberövad. Men jag tycker läget idag kräver att vi går mer mot det hållet, samtidigt som vi ger så mycket resurser till rättsväsendet att utredningarna kan slutföras blixtsnabbt.
Är man inte ens skäligt misstänkt så tycker jag inte polisen ska hålla kvar en längre än att de kan genomföra några förhörsrundor med alla inblandade.
Är man skäligt misstänkt tycker jag man kan sitta häktad tills jourdomstolen dömer om det går snabbt nog, eller åklagaren inser att bevisningen inte längre räcker för en fällande dom.