2019-07-15, 12:34
  #1393
Medlem
loisloiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OmedelSvensson
1. Nej, kontrollerad luft. Tornet har koll, glöm den tanken.
2. Nej, de var inte alls framme vid fällplatsen, de kan ha påbörjat öppna dörren men det brukar göras ganska sent på hög höjd mht -12 grader.

Jag flög hoppare i cirka 10 år så jag vet att man inte är fastspänd. I de flesta maskintyper tar man bort sätena, då finns ingen fastspänningsmöjlighet. I någon typ tex Antonov AN2 finns bänkar på sidorna, men generellt sitter de inte fastspända ändå. Hopparens egen överlevnadsinstinkt är att överleva en sån olycka som denna, då vill de kunna nödhoppa inom 2 sekunder.
Tack, du har rätt i, man ser på video från umeåfallskärmklubben att fallskärmshopparna sitter på golvet tätt som sillar i burken
https://www.instagram.com/p/BySxEgqIcVE/?igshid=mcsekgt5v5ex
Den här GippsAero GA8 Airvan ser ut som nån jävla lego-flygplan om man jämför med gammal AN-2. Aldrig sett flygplan som faller sönder så lätt i luften. Ush, stakars människor! 😢😢
Citera
2019-07-15, 12:35
  #1394
Medlem
Snubchurps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CCkane
Gopro där skrev du något, den kan vara vital för utredningen...

Yes, vi diskuterade det tidigare. Flera videos finns från klubben (även från de omkomna) där man vid tidigare hopp har GoPro-kameror monterade på hjälmen. Filmerna är igång innan hoppning.

Nån som har koll på hur tekniken funkar? När de satt igång kameran, vad händer sen? Kameran kommer förstöras men kommer materialet som spelas in lagras på minneskortet (som förmodligen kan klara G-krafter och krachen) när det avbryts av kraschen?
Citera
2019-07-15, 12:35
  #1395
Medlem
TaxenSixtens avatar
Sa på radion att dessa plan inte får flyga tillsvidare.
Med reservation att någon redan nämnt detta. Hinner inte med i tråden, den skenar.
__________________
Senast redigerad av TaxenSixten 2019-07-15 kl. 12:40.
Citera
2019-07-15, 12:36
  #1396
Medlem
karlgunnars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bosseriks
Var det detta protokoll kanske

SE-MES
Luftfartygstyp GIPPSLAND-GA8-TC 320
Tillverkningsnummer GA8-TC320-12-178
Tillverkningsår 2012
Max startvikt (kg) 1814.0
Luftvärdighetshandling giltig t.o.m. 2019-07-12
Registreringsdatum 2013-07-12
Registrerad ägare
Skydive Umeå AB

Stämmer detta så har det gått över tiden

Det var ett satans tjat om detta... Mycket vanligt att postgång och handläggningstid gör att det tar några veckor för detta att uppdateras!

"Observera att uppdatering av datum för luftvärdighetshandlingens giltighet i databasen kan vara fördröjd beroende på att den uppdateras först när Transportstyrelsen fått ta del av luftvärdighetshandlingen. Oavsett datum för luftvärdighetshandlingens giltighet i denna databas är ett luftfartyg luftvärdigt så länge giltiga luftvärdighetshandlingar medförs ombord. "

https://sle-p.transportstyrelsen.se/extweb/sv-se/sokluftfartyg
Citera
2019-07-15, 12:36
  #1397
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av biomatec
Kan vara ett av propellerbladen som lossnat och givit upphov till det höga motorvarvtalet.
Försöka flyga med ett propellerblad borta ger oerhörda vibrationet i hela flygplanet som kan ha orsakat att stabilisatorn lossnat. När stabilisatorn lossnat blev flygplanet helt omöjligt att manövrera.

Flygvapnets SK50 råkade ut för ett fall av lossnande propellerblad. De kunde ta sig ned på marken men flygplanet som var en stark helmetallkonstruktion räknades som totalhavererat pga. de kraftiga vibrationerna. Propellern var amerikansk av märket Hartzell och tillverkad av någon sorts fibermaterial. Flygvapnet lät sedan tillverka propellerblad av trä till flygplansmodellen.
http://hartzellprop.com

I det här fallet så hade flygplandets luftvärdighetsbevis gått ut dagen innan och man flög med en persons överlast så det kommer väl att bli efterverkningar för fallskärmsklubben.

Jag tror också på att planet har kastat ett blad eller hela propellern, men att bladet/propellern har skadad vinge/stjärt

Kolla YouTube på plan som tappar propellern, motorn varvar upp och ylar något fruktansvärt, för att oftast dö när piloten stryper gasen då nödvändig svängmassa saknas.

Det stämmer ju också med att folk upplevde att planet blev tyst på slutet.

Däremot är inte Saab Safir / SK50 någon stark helmetallkonstruktion, försvaret sålde ju ut dom sista nästan gratis just för att det var dags att duka om dom.
Citera
2019-07-15, 12:36
  #1398
Medlem
urgts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Ett plan som flyger hoppare som sitter på golvet i maskinen lär knappast göra några kraftiga manövrar.

Kanske inte krävs så mycket om det är någon vingdefekt de missat.
Citera
2019-07-15, 12:37
  #1399
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av inam
E*il Söderhol* (m)
Sti*a Hägglö* (n,f)
Benjam*n W*lk*ngsson (i)
Fredr*k Sandgr*n (i, e)
Christ*r H*lg*son (e)
Ras*us Ny*erg (m,b)
Alexande* Ka*lsson (r)

Det verkar vara 7 av de 9. Rätta om det är fel. Lägg till de som saknas.

P**t*r Johansson (e)
Var hoppledare men inte säkert att han var med eftersom hans FB blivit uppdaterat efter kraschen.
__________________
Senast redigerad av gambrinus 2019-07-15 kl. 12:40.
Citera
2019-07-15, 12:37
  #1400
Medlem
OmedelSvenssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Powerless1
Det borde ju även gå att testa i verkligheten. Vid en stall över vingen fortsätter ju en vinge att vara utstallad om den inte upphävs eller "går ur själv". Detta kan ju mätas mot att något strukturellt hänt som första orsak.

Om en vinge flyger, den andra inte så dyker man inte med så snabbt ökande fart som i detta fall. Inte heller med såpass rak flygbana som i detta fall( halvstor svängradie).

Jag känner mig rätt söker på hur det gått till m.ht de data som finns tillgängliga. Givetvis ej hundra % men ganska.
Jag vill inte posta en länk i denna tråd, m.ht anhöriga osv. men det finns en tråd här om en olycka i USA/ Carlifornien i februari. Det bör gå att se en video från den olyckan med ljud. Det ljudet stämmer in på denna händelse enligt ett vittne i tråden.
Har man nära anknytning till denna olycka rekommenderar jag att man inte ser de videoklippen.
Citera
2019-07-15, 12:37
  #1401
Medlem
Pre 1914s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tdlefnierregus
Kollade på 2-3 på Facebook och de verkade vara väldigt vana hoppare så något misstag med nån skärm känns osannolikt om övriga var lika erfarna.
Det vore isf ett misstag och inte något man bör beräkna sannolikheten för.
Citera
2019-07-15, 12:38
  #1402
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gambrinus
P**t*r Johansson (e)
https://www.facebook.com/Retepoj

menar du att denne är omkommen?
Citera
2019-07-15, 12:39
  #1403
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bosseriks
Var det detta protokoll kanske

SE-MES
Luftfartygstyp GIPPSLAND-GA8-TC 320
Tillverkningsnummer GA8-TC320-12-178
Tillverkningsår 2012
Max startvikt (kg) 1814.0
Luftvärdighetshandling giltig t.o.m. 2019-07-12
Registreringsdatum 2013-07-12
Registrerad ägare
Skydive Umeå AB

Stämmer detta så har det gått över tiden
Det är inget protokoll. Som skrivits otaliga gånger finns protokollet enbart i flygplansdokumenten. Ingen jobbar på mycndighetne under helgen.
Citera
2019-07-15, 12:41
  #1404
Medlem
Jodasaatt70s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snubchurp
4 relativt unga av dessa om jag förstått det rätt (18-25 år). Enbart en kvinna? Nån länkade ett schema som visade hoppledare. Denne finns inte med i listan va?
Undrar om J*nas N*lund är en av de omkomna.(o,y) Finns med bland Em*ls vänner, med svart profilbild och många hjärtan i kommentarsfältet. Likaså finns där en Al*xander med ett annat efternamn än det som nämns här som man ser hoppar fallskärm.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in