Citat:
Ursprungligen postat av
beer-goggles
Det därmed "unken doft" har jag hört förut fast oftast i samband med ovädrade sommarstugor. Så mina språkkunskaper är uppenbarligen för begränsade för att förstå vad man menar med det när man beskriver en åsikt, tankar och resonemang och kallar dem "unken doft".
Vad menar du, vad är det du vill säga?
Att det kändes gammalt o intellektuellt instängt både språkligt o dramaturgiskt.
SD o Åkesson kan bättre.
Det var ett dåligt tal. Att ta ett avstamp i Moberg må sig göras som en inledning. Men att bygga ett helt tal på det och spika sig fast vid det språkligt är olyckligt.
Att återkomma till döda svenskar o blod attraherar o aktiverar inte nya ”radhusväljare”. Alla de tusentals svenskar som faktiskt av olika orsaker nyss fått sitt Jimmi-moment. Och nu är villig att för första gången är villiga att lyssna och ta till sig vad SD har att säga.
Framförallt vinner man inte några kvinnor med död, blod o tårar. De vill ha löften om trygghet.