Citat:
Ursprungligen postat av
TaxenSixten
Men var är då den kidnappade? Råkade dottern med anhang ta livet av henne? Eller kanske den försvunne också ville ha ut lite pengar från sin snåle make och gjorde gemensam sak med släkten? Men eftersom de inte hörts av så är det icke troligt nej.
Fallet synes fullt av div. lösa trådar men tror ändå att polisen har koll på det mesta - och om ej så har säkert TH m. familj. - Vi vet egentligen inte hur många gånger som kontakt etablerats. - Ska man döma av den officiella versionen togs kontakt nov/dec; därefter 16 jan: bägge gångerna från samma plattform. - Advokat H svarade inte på frågor betr. den senare kontakten, men vissa saker talar för att familjen mottagit info genom att betala in mindre belopp i en annan kryptovaluta (enligt tid. kodlista). - Advokaten framförde sedan officiellt (även på engelska) att familjen är beredd att inleda en process i syfte att få hem AEH men att man dessförinnan önskar bevis på att hon fortfarande är i livet. Han och familjen önskade också att motparten skulle höra av sig via en mer ändamålsenlig plattform.
24 februari tvingas advokaten återigen ut i strålkastarljuset för att framföra familjens budskap eftersom motparten efter de två initiala kontakterna nu visserligen använt en annan plattform men att familjen ej kunnat svara via denna. Meddelandet från motparten ska den här gången ha skickats till både polisen och advokaten, och återigen vädjar advokaten om livsbevis.
Tycker man kan skönja att familjens motpart mycket effektivt sätter press både på polisen, pressen och familjen.
Polisen har ett flertal ggr understrukit att man inte är part i förhandlingarna, och man har heller inte kommunicerat något kring kontakterna, annat än förtydligat att livsbevis är önskvärt. - Härefter har man sökt tona ned efterforskningarna, sagt sig ha lagt de bägge männen utanför TH:s arbetsplats på hyllan samt i övrigt gett uttryck för att man inte längre tror det är fråga om någon kidnappning; att AEH av allt att döma är död samt att andra bevekelsegrunder därför bör finnas till hennes försvinnande.
Vi vet inte vad som f.n. pågår bakom kulisserna; hur tystnaden bäst ska tolkas. - Det kan dock konstateras att en tredje kontakt tycks ha tagits efter att familjen inbetalat småbelopp för att hjälpligt kunna kommunicera.