Citat:
Ursprungligen postat av
ZiggeZiggarett
Frågan är om Sydkorea tar emot dem?
Återförenandet av de tyska republikerna var svårt och dyrt och man är egentligen inte färdig där. Öst är mycket fattigare än väst.
Man skall komma ihåg att DDR var det rikaste och industriellt mest avancerade landet bakom järnridån. Ändå fanns där nästan inget som var konkurrenskraftigt.
Nordkorea är i sämre skick än DDR såväl ekonomiskt som konstitutionellt. Nordkoreanerna är mer isolerade från omvärlden än vad DDR var.
jag är alls inte säker att de yngre generationerna i Syd vill återförenas, de äldre vill kanske... men efterhand som makten hamnar hos de yngre i takt med tiden, minskar intresset.
Vi har tidigare i denna tråd behandlat frågan och förutsättningarna kring en eventuell återförening respektive olika former av samarbete/existens.
Jag vet inte hur långt tillbaka i tråden Ni tagit del, men utsikterna för ett giftermål eller allians mellan NK och SK har inte förbättrats på något sätt, de senaste åren.
Faktum är, att både den allmänna opinionen och den professionella, läs, industrin - handeln - politiska och återföreningsexperter, i SK, som är FÖR en återförening, minskar konstant, år för år.
Baserat på en median, av så gott som alla mätningar i olika frågor, kring återförening och eventuell samexistens/samarbete respektive den ständigt återkommande frågan rörande försvaret och samarbetet med USA och dess styrkor på SK:as territorium så ser det inte ljust ut för Kim och NK.
Opinionen i Syd:
1. En återförening till 100% minskar och framstår som alltmer orealistisk.
Framförallt vill inte den yngre generationen belastas med den enorma ekonomiska bördan som en återfförening skulle innebära.
2.Opinionen för, en fredlig samexistens - samarbete under strikta former med fri, rörlighet för Syd resp Nordkoreaner ökar.
3. Opinionen för, ett bibehållande av samarbetet ROK-USA och USFK i Sydkorea ökar och är som högst 82% för. Bibehållandet av de ROK-USA befintliga relationerna och USFK:as närvaro i SK verkar vara en remarkabel och mycket viktig och avgörande säkerhetsfaktor för Sydkoreanen.
4. Den största säkerthetsrisken i regionen, upplever Sydkoreanen att Kina är.
———
Angående DDR återföreningen med väst, bör vi hålla följande fakta i minnet:
1. Före WW 2 och delningen av Tyskland, var den östra delen, ett av de mest framstående områdena i Europa.
Kulturellt och agrikulturellt - teknologiskt - industriellt - grundforskningsmässigt etc.
kunde inte många mäta sig med denna del av Tyskland inom vissa områden.
Detta kunnande och arv, kom i Ryska händer och konsoliderades dessvärre, vilket alla mycket väl känner till idag, på ett förkastligt - planekonomiskt sätt, mestadels under organisationsformen VEB = Volkseigener Betrieb.
Idag kan man se att många av dessa företag och dess specialisters yrkesstolthet och kunnande återhämtat sig inom många branscher, exempelvis:
Grafisk - Tryckeri - Teknik och maskintillverknig
Finmekanik inom många områden, såsom den lilla Staden Glashutte i S/A, där världens absolut finaste urmanufakturer och tillverkning av mekaniska klockor blomstrar.
Porslinstillverkning i Meissen.
Metallurgi och framställning av specialmettaller.
Optisk industri - specialglas.
Detta för att nämna några exempel.
Nordkorea kan inte jämföras med östra Tyskland före delningen, det vore bara befängt, eller med DDR under kommunistiskt styre, trots att ett samarbete med bistånd från DDR förekom, vilket DDR:s företrädare inte alltid gillade, då man varken litade på Kimmarna och såg dom som primitiva barbarer i avsaknad av raffinemang.