Citat:
Ursprungligen postat av
Lonnrot
Det må vara mina norskkunskaper som mognat eller journalisten som tolkar men när jag läser Dagbladet nu så får jag ju bestämt uppfattningen att polisen misstänker att AET slagits ihjäl i huset redan och sedan förts därifrån död. Och att resten är en cover-up-historia framtrollad ur ngns hatt. Det anges också att släpmärkena i badrummet upptäcktes tidigt, vilket förbryllar mig lite, då man kunde anta att TH, om han vore GM, kunde hunnit avlägsna dessa. Men det kan ju förvisso handla om rispor snarare än blod. Men i så fall undrar man vad som gjort att misstankarna om att hon dödats på plats stärkts... Har man noterat uppstädat blod eller liklukt?
Sen verkar ju polisen måttligt imponerad över banditernas försök att kommunicera via de olika plattformarna, som tydligen inte är så lämpliga för sånt. Vilket då kidnapparne kunde tänkt på innan de sjösatte en plan där de tar väldiga risker och kan antas ha betydande omkostnader för planering och logistik, och har för avsikt att kräva 9 miljoners euro som kompensation för sina ansträngningar. Och leva under jord ngt decennium. Och sen så backar de ur.
Nä, det där håller nog inte. Det där har nog ngn viss farbror sytt ihop alldeles själv ändå. I efterskott.
Om TH åstadkommit det hela helt själv och i efterhand måste jag ändå säga att jag är rätt imponerad av gubben! Betänk vad det innebär! Han har då:
- I skydd av mörkret ensam burit ut liket, fraktat iväg det, och dolt det på en plats där det ännu ej återfunnits.
- Utplånat sina egna fotspår hemma, och eventuellt planterat några falska.
- Konstruerat "kidnappningsteorin" och fabricerat brevet.
- Med hjälp av inspelningar av AEH:s röst och eventuellt någon programvara (som han i så fall laddat ned för ändamålet) konstruerat AEH:s "sista samtal", samt på något vis programmerat hennes telefon att ringa in det till en telefonsvarare kl 9.14 (jag har ärligt talat ingen aning om ifall detta ens är möjligt!)
- Utplånat alla elektroniska spår på sin dator.
- Efter denna fysiskt och mentalt krävande natt, åkt till jobbet kl 9 och av allt att döma uppfört sig som vanligt.
- Ringt AEH:s telefon någon gång vid middagstid, "blivit orolig" och åkt hem, samt utplånat spåren av sina manipulationer med hennes telefon.
- Ringt polisen och uppfört sig med en lagom väl spelad bestörtning/förtvivlan.
Det finns säkert fler punkter som jag glömt, men redan det ovanstående tycker jag är en närmast enastående prestation.
Problemet för TH i detta läge är ju att han nu hamnat i en situation där det hela verkar mer som ett planerat mord än ett oplanerat dråp eller vållande till annans död
..!