2019-06-24, 19:18
  #49
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av LorenaSanchez
Du kanske missat att tråden handlar om det positiva som kan komma med diagnosen? Bara för att man talar om vad som kan vara positivt behöver det inte ses som avsaknad av sjukdomsinsikt. Det finns positiva och negativa sidor av allt.
Du är väldigt känslodriven i dina argument, kallar folk för parasiter och andra nedvärderande ord. Det är för mig inte att vara objektiv.

Jag har aldrig kallat någon för parasit utan kallade diagnosen för parasit och jämförde den med parasitism-förhållande i parasit vs värddjur. Hur fick du för dig något annat? Är detta något taffligt försök till härskarteknik?

Jag är inte det minsta känslodriven utan skriver utifrån en vetenskaplig ståndpunkt.
Citera
2019-06-24, 19:19
  #50
Medlem
Det är en fråga om tidsaspekter. Partners går under i relationer med människor med psykiska störningar eller psykoser.

Den som vill utsätta sig själv för psykisk misshandel kan bli ihop med en.

Förr eller senare har The Walking Dead ihjäl en.
Citera
2019-06-24, 19:24
  #51
Medlem
LorenaSanchezs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av clipowl
Jag har aldrig kallat någon för parasit utan kallade diagnosen för parasit och jämförde den med parasitism-förhållande i parasit vs värddjur. Hur fick du för dig något annat? Är detta något taffligt försök till härskarteknik?

Jag är inte det minsta känslodriven utan skriver utifrån en vetenskaplig ståndpunkt.
Då ber jag om ursäkt om jag missuppfattat dig. Kallar du partnern för värddjuret så har du nog inte förstått någonting om denna diagnos och det lidande det skapar för den DRABBADE i första hand.
Citera
2019-06-24, 19:33
  #52
Medlem
sk0gens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av grelin1999
A
Bara för att illustrera hur sjukt det hela är så har borderline personer ofta en historia av EXAKT SAMMA FÖRHÅLLANDEN. Det är stormigt och härligt, sen visar han sig vara en "skitstövel" och "rövhål" och så måste han bort, bort. Sen kommer näste kille - SAMMA SAK.
Om man då är nummer 3,4,5, eller liknande, och så berättar om om hur synd det är om henne och alla hemska killar hon träffar och hur illa de behandlade henne (hon nämner bara sin egen sida såklart och vinklar den hårt) så KANSKE man ska tänka lite över att det det KAN vara henne det är fel på... ?!?!? Men nej, kille nummer 5 tror att JUST HAN ska rädda henne från alla tidigare skitstövlar.
Det får en att fundera över om killar kanske ändå är lika känslomässiga och irrationella som kvinnor i vissa situationer ???!!

fantastiskt, exakt så var hon! ALLA hennes tidigare ex beskrev hon som psykopater.
Jag tyckte nog det var lite konstigt redan tidigt. Det var så märkligt, att exakt ALLA hon varit ihop med var psykopater som hon klippt kontakten med ..
Citera
2019-06-24, 19:39
  #53
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av LorenaSanchez
Då ber jag om ursäkt om jag missuppfattat dig. Kallar du partnern för värddjuret så har du nog inte förstått någonting om denna diagnos och det lidande det skapar för den DRABBADE i första hand.

Jag är högst medveten om hur en BPS'are mår, detta handlade dock inte trådens frågeställning om. Jag har svarat utifrån det TS tog upp och undrade kring. Delvis varför folk stannade vid relationer, vad folk fastnar för och det bakomliggande som genererar dessa klassiska beteendemönster bakom en BPS:ares handling.

Partnern är alltid "värddjuret" som BPS:aren emotionellt parasiterar på och sakta bryter ned, ofta med utvecklad komplex-PTSD till följd för partnern. Diagnosen i sig är själva parasiten, inte BPS:aren - definitivt har ingen BPS:are valt sin diagnos. Däremot kan man ju diskutera kring de BPS:are som vägrar söka vård eller gå i DBT, men det är en annan diskussion. Jag tror avsaknaden av sjukdomsinsikt går hand i hand ihop med den nedsatta empatiska förmågan.
__________________
Senast redigerad av clipowl 2019-06-24 kl. 19:41.
Citera
2019-06-24, 19:45
  #54
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av clipowl
Jag har aldrig kallat någon för parasit utan kallade diagnosen för parasit och jämförde den med parasitism-förhållande i parasit vs värddjur. Hur fick du för dig något annat? Är detta något taffligt försök till härskarteknik?

Jag är inte det minsta känslodriven utan skriver utifrån en vetenskaplig ståndpunkt.

Självaste diagnosen är väl ungefär med andra ord "känslomässigt instabil" och tråden handlar om det finns en fördel med att vara känslomässigt instabil.
Fördelen med att missbruka och bedra människor, och göra sig själv till sin fiende med självskadebeteende och suicidala tankar.

Men namnet borderline låter lite coolt(engelska dessutom) , sen är det något att knyta an till som att man är någon med en identitet.
För det är just det att många vill ha en identitet, de vill tillhöra något mindre skara .
Och så länge de har sin diagnos så försvarar dem diagnosen , de vill inte lämna sin diagnos de vill uppfylla den.
I huvudet på dessa individer så läggs de på massa extra om vad borderline innebär, och de glorifieras.

Det du säger är sant.
Dem skadar sig själva och sen kickar på tröstande och daltande, finner gemenskap i misären.
Citera
2019-06-24, 23:56
  #55
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sk0gen
fantastiskt, exakt så var hon! ALLA hennes tidigare ex beskrev hon som psykopater.
Jag tyckte nog det var lite konstigt redan tidigt. Det var så märkligt, att exakt ALLA hon varit ihop med var psykopater som hon klippt kontakten med ..

Jo jag har sett det i detalj pga en förälder var sådan. Konstigt att inte fler barn berättar om sina erfarenheter? Det är alltid f.d. partners som gör det.

Kan därför av erfarenhet lägga till att de är VÄLDIGT BRA på att få sympati.... Har hört att många psykologer undviker just borderlines för att borderlines vrider på allt, inte kan hålla tider, ständigt tänjer gränser, och det är inte ovanligt de anmäler psykologen för bristfällig terapi eller brott mot etik.
Jag tycker faktiskt inte att det är fel att jämföra beteendet med något slags virus / parasit. På så vis att det lurar kroppens naturliga immunförsvar och därigenom bryter ner det.
Ser vi någon som är djupt bedrövad och känner sig oförättad så utgår vi liksom från att vi bör hjälpa personen.
Det är därför som Borderlines så ofta får vårdnaden om barnen vid en skilsmässa. De berättar de mest hemska berättelserna om pappan och får sympati från rätten.

Det är faktiskt förvånande att BPD kan vinna sympati så starkt. Även min förälder är expert på det trots att jag känner till beteendet. Det är väl så djupt inrotat i oss människor att reagera när vi ser någon kvinna rörd till djup sorg av hur hon blivit illa behandlad. Det är svårt som man att ignorera.
Citera
2019-06-25, 09:32
  #56
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av clipowl
Ibland är det svårt att höra sanningen, gissningsvis är du van vid att andra dansar efter din pipa. Är knappast förvånad över att du kommer med personangrepp och även falsk ryktesspridning som angrepp mot min person, trots att jag aldrig ens pratat med dig tidigare.

Sluta gärna med detta så slipper jag anmäla fler av dina inlägg.

Off topic: har läst igenom dina tidigare inlägg, så att du framkommer som en narcissistisk psykiater är grundat på ditt tidigare inlägg i tråden samt dina inlägg i andra trådar där du nedvärderar psykiskt sjuka utifrån din påstådda specialistkunskap och att du hänvisat till andra som ”bara lekmän”, som du skrev i ett ämne.

OnT: Att personer med borderline inte kan älska finns det alltså inget vetenskapligt stöd för och således är det du som sysslar med ryktesspridning, inte jag. Håller du inte med så efterfrågar jag fortfarande det vetenskapliga stöd som finns för ditt påstående i form av hjärnavbildnings- och hormonstudier, inte teoribildning från 1980-talet.
__________________
Senast redigerad av Luxurious 2019-06-25 kl. 09:35.
Citera
2019-06-25, 09:35
  #57
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Sexet är fantastiskt. Men bli aldrig själv emotionellt engagerad. Vidare bör knivlådan hållas låst, samt kaninerna inlåsta. Flytta aldrig ihop & köp inget gemensamt.
Citera
2019-06-25, 09:48
  #58
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av clipowl
Som efterfrågades tidigare - Förklaringsmodell till varför BPS'are har nedsatt empatisk förmåga:

https://www.sciencedaily.com/releases/2015/08/150829123819.htm

Studien: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26168407

Detta kan förklara varför diagnosen delar mycket symtom ihop med narcissistisk- och antisocial personlighetsstörning, som även finns i kluster b-facket.

Jag antar att detta inte är ett svar på min förfrågan, eftersom det undersöker empati och inte förmåga att älska.

Oavsett lyfter båda dina artiklar (som för övrigt refererar till en och samma studie, hur tänkte du där?) fram underaktivitet i två områden kopplade till empati, i synnerhet för BPS:are med höga skattningar av BPS symtom.

När du generaliserar problematiserar du inte olika svårighetsgrad av symtomen och således olikheter mellan individer med samma diagnos.
Citera
2019-06-25, 10:11
  #59
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av grelin1999
Av egen erfarenhet kan jag säga att borderline personer kan få en att känna sig oerhört behövd , och de är även väldigt bra på att få en att känna sig som själsfränder, vilket beror på att de själva saknar en stabil personlighet (det är liksom själva grejen med en personlighetsstörning). De är bra på att spegla den andre partnern och få honom att känna "det är vi mot världen".
Tyvärr vänder det där ju till att bli att hon förr eller ser honom som en del av den hotfulla världen , vad han än gör.
Tyvärr tror killarna inte på detta. Man tror in i det sista att det finns något man kan göra för att komma in i den härliga du-och-jag-bubblan igen, medan hon gör allt för att hata en med hela sitt hjärta.

De är som emotionella parasiter som liksom ett HIV virus vet hur de ska bekämpa ens emotionella immunförsvar. Det värsta är att de inte ens kan hjälpa det. Hon spelar svag och hjälplös som en fågel med stukad vinge. Svårt motstå.

Sen är de tveklöst mycket spännande med ständig action i sig. Har man ett tråkigt liv så blir det betydligt mer spännande.

Det enda råd man kan ge är att erkänna sig besegrad och lämna henne bakom sig. Men ja, de flesta vill inte inse det förrän långt senare.

Jag håller inte med om att borderline skulle vara en "superkraft" som jag läste i nån tråd här. Är en personlighetsstörning en superkraft ???
Borderlinepersonen saknar en egen personlighet och blir liksom som en del av sin partner. De flesta har nog aldrig träffat på något så intensivt. Men det är ju liksom för att hon inte har en stabil personlighet själv. Det är som att se en alkoholism som en superkraft.

Bara för att illustrera hur sjukt det hela är så har borderline personer ofta en historia av EXAKT SAMMA FÖRHÅLLANDEN. Det är stormigt och härligt, sen visar han sig vara en "skitstövel" och "rövhål" och så måste han bort, bort. Sen kommer näste kille - SAMMA SAK.
Om man då är nummer 3,4,5, eller liknande, och så berättar om om hur synd det är om henne och alla hemska killar hon träffar och hur illa de behandlade henne (hon nämner bara sin egen sida såklart och vinklar den hårt) så KANSKE man ska tänka lite över att det det KAN vara henne det är fel på... ?!?!? Men nej, kille nummer 5 tror att JUST HAN ska rädda henne från alla tidigare skitstövlar.
Det får en att fundera över om killar kanske ändå är lika känslomässiga och irrationella som kvinnor i vissa situationer ???!!

Det finns en tendens till att söka sig till den typen av människor som man känner till sedan tidigare eftersom det innefattar en slags trygghet och förutsägbarhet. Ännu mer så för de personer som har med sig en inneboende otrygghet inför ensamhet eller inför människor som beter sig på nya sätt.

Paradoxen i detta kan för personer med borderline innebära att de söker sig till personer med liknande drag som de upplevt under uppväxten; personer med psykiska problem, missbruk, våldsutövare osv:
Personer som i början av en relation anstränger sig för att te sig charmiga men som på sikt gör tvärvändningar pga. egna problem och därmed kan göra stor skada.

En upprepning av mönstret älska-hata i relationer kan därför till viss del tänkas reflektera de partners som personen väljer att söka sig till.
Citera
2019-06-25, 10:29
  #60
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rusur
Självaste diagnosen är väl ungefär med andra ord "känslomässigt instabil" och tråden handlar om det finns en fördel med att vara känslomässigt instabil.
Fördelen med att missbruka och bedra människor, och göra sig själv till sin fiende med självskadebeteende och suicidala tankar. /../ Och så länge de har sin diagnos så försvarar dem diagnosen , de vill inte lämna sin diagnos de vill uppfylla den. /../
Dem skadar sig själva och sen kickar på tröstande och daltande, finner gemenskap i misären.

Nej, det finns inga fördelar med diagnosen, precis som du är inne på. Jag håller däremot inte med om en vilja att hålla fast vid diagnosen. Snarare önskar jag, och många andra som tar hjälp för sina problem, att de ska bli så mycket bättre på att hantera sina svårigheter att de inte längre ska uppfylla kriterierna på sikt.

Att ”kicka på tröstande och daltande” är tyvärr ett icke-förstående perspektiv på att det oftast handlar om människor som inte blivit bra bemötta under uppväxten och fått sina känslomässiga behov tillgodosedda. Därför tar de till de verktyg som upplevs fungera för att andra ska bry sig. Tyvärr behöver man i dagens samhälle ofta vara kraftigt självdestruktiv för att få vård, stöd av samhället eller för att människor omkring en ska se hur dåligt man mår och erbjuda den tröst man behöver (i synnerhet om man omger sig av personer som bidrar till tillståndet genom att vara opålitliga och svänga mellan att visa stor kärleksfullhet och t.ex. att fysiskt misshandla eller nedvärdera ens känslor).

Efter behandling av tillståndet och fortsatt arbete med sig själv är förhoppningen att bättre vägar ska hittas där personen på ett sunt sätt ska visa sitt behov av att bli bekräftad och omge sig av människor som är pålitliga, stabila och tröstande när det behövs, utan att personen ska behöva göra sig själv och indirekt andra illa för att bli sedd och tröstad.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in