Citat:
Ursprungligen postat av
SmartaMarta666
Ånej ingen särskild person alls...men tänker att hon i jobbet träffade väldigt många unga och att det kan varit just en ung människa hon såg...varför släppa allt hon höll på med annars??
Tänkte att en vuxen i sin egen ålder hade hon inte reagerat på samma sätt på och plötsligt släppt allt för?
En sen måndagkväll dessutom...hon hade ju att stå i som hon inte var klar med. Det var så jag tänkte, vem släpper man allt för sådär plötsligt en sen måndagkväll??
Utgår från att hon som mamma..att hon kände att något var konstigt??
En teori som dryftats är att någon lurade ut henne med falskt påstående om att något av hennes barn höll på med något olämpligt nere vid planket. Vid en av bilderna som postats i tråden från BP ser man något som kan vara tomma ölburkar vid planket och det har väl angetts att planket varit ett känt tillhåll för folk att mötas, kanske framförallt yngre som velat ses ostörda.
I det scenariot är det kanske inte underligt om hon släpper det hon har för händer, dundrar ut ur huset och ner till planket för att prata barnet till rätta/ta med det hem? Ringde någon mig och sa att mitt barn stod och höll på med någon olaglig substans nere vid vägen så finns det nog stor risk att även jag skulle ha släppt paketen på bordet, stormat ut och i oron/ilskan glömt att stänga dörren efter mig. Dörren kanske därtill var trög? Vem vet? Bor man därtill i ett ganska tryggt område med bra grannar kanske man inte är så noga med att stänga den ifall man tänker sig gå bara några meter innan man kan vända om hem igen.
Samma scenario kan ha gällt om någon lurat henne dit med samma förevändning kring ett barn hon haft kontakt med inom yrket. LW verkade ju vara en person som engagerade sig. Men oavsett så borde ett sådant utlurande ha inneburit digitala spår som polisen borde ha kunnat se i efterhand.
Hur var det nu förresten med uppslaget om de två (tre?) nederländskorna som skulle ha varit unga och på besök hos SD under dessa dagar? Vi diskuterade ju lite kort i tråden ett tag om hur SD och HD finansierade alla sina resor och om resorna till och från Amsterdam i nära anslutning till mordet samt nu senare kan ha någon bäring ifall MGM är rätt GM. Enligt detta uppslag så skulle mordet på LW vara planerat och tillkrånglat genom dessa unga nederländskors inblandning.