Citat:
Ursprungligen postat av
benjaminjuhlin
För mig tycks din kontextualisering som väldigt långsökt, men så vet jag inte riktigt vad du menar med kontextualisering.
Ett mycket märkligt påstående. Det är nästan som om du helt gått miste om den politiska terräng Ron Paul verkade i, för att inte tala om
de attacker han fick utstå.
Det är den kontext jag presenterade ovan. Men eftersom jag vet att du är verksam på Mises.se, där flertalet provokativa artikelserier om bl.a. kulturmarxism publicerats, blir det löjligt när du sticker huvudet i sanden.
Citat:
Menar du att Ron Pauls ställningstaganden kom av att han är antisemit eller av att han sökte stöd hos antisemiter?
I sitt punktprogram för högerpopulism skrev Rothbard:
... we must concentrate strategically on those groups who are most oppressed and who also have the most social leverage.
I praktiken är den mest förtryckta gruppen den amerikanska låg- och medelinkomsttagaren av vit europeisk etnicitet. Det är samtidigt den grupp som har störst inflytande på arbetsplatserna, i det militära, i politiken osv. Det som de alla har gemensamt är att de bär på "berättelser" som de inte kan tala öppet om, såsom att de önskar bo ifred från minoriteter och kriminella eller att utrikespolitiken uteslutande styrs av sionistiska intressen. Med andra ord måste den som vänder sig till denna grupp vara redo att signalera förståelse för dessa undertryckta åsikter. Därför måste retoriken vara tillräckligt skarp för att redovisa delad insikt, men samtidigt så mångtydig att den går under etablissemangets radar.
Om sedan du och andra elitister vill fördöma dessa åsikter som antisemitiska eller rasistiska, som ett led i att inskränka på deras yttrandefrihet, så faller det helt och hållet på dig.
Citat:
Liberalismen har alltid varit en ideologi för fred, vilket hans positioner följer naturligt från.
Nu gör du samma fel som Timbro- och Migro-figurerna. Liberalismens förgrundsgestalter, Thomas Hobbes och Adam Smith, satte underkastelse inför staten som ett första villkor för medborgerliga fri- och rättigheter. Det är alltså ett generalfel att likställa liberalism med libertarianism, i synnerhet av det anarkistiska slaget. Det är ingen slump att Smiths magnum opus heter just
The Wealth of Nations.
Citat:
Pauls kritik av centralbanker är inte lika ytlig som den du beskriver.
Vid det här laget borde du ha förstått att politiska budskap alltid är såväl förenklade som kondenserade. Det rör sig om populistisk retorik, inte om utbyte av idéer. Och just
End the Fed når ut till såväl autistiska libertarianer som högerradikala separatister.
Citat:
... som förövrigt har utvecklats av en jude.
Upphovsmannens etnicitet är ovidkommande. En debattör kan aldrig hänvisa till Norman Finkelstein eller Gilad Atzmon i tron att associationen ger någon slags alibi -- och detta gäller även Mises och
Rothbard:
The evidence above shows that Murray Rothbard was indeed a self-loathing, Jew-bashing racist. What's more, the anti-Semitic philosophy he laid out is now being used by the worst enemies of the Jewish people to continue to advance their agenda two decades after his demise.
Citat:
Och om du istället menade att dessa ställningstaganden valdes med avsikt att vinna stöd hos en stor antisemitisk tankeströmning bland amerikanska ungdomar måste du svara på varför Paul alltid i sin retorik använde sig av libertarianska argument och inte antisemitiska sådana. Om målet var att locka antisemiter borde man ju haft större chans att göra detta med antisemitiska argument.
Den libertarianska idébildningen gav honom så kallad
plausible deniability under denna tidsperiod. Det kan dock inte upprepas i dag, och mycket riktigt är Paul portad från USA:s libertarianska parti.
Citat:
För att jag är för ett avskaffande av staten och för att jag vill få uppleva den dag då marknadsekonomin befriats från maktens bojor.
Återigen sticker du huvudet i sanden när frågan lyfts angående globaliseringen, dess revolutionära aspekt (egalitarism, feminism, antirasism) och dess överstatliga institutioner. Ska jag tolka det som att du stödjer detta världsomspännande, socialpolitiska och ekonomiska system -- kulturmarxism plus neoliberalism, alt.
globohomo -- förutom på den punkt där staten har beskattnings- och våldsmonopol?
Citat:
Att jag inte håller med Rothbard om strategi har i detta sammanhang ingen betydelse.
Det är med andra ord viktigare för dig att sitta och dagdrömma på din kammare än att ge dig i kast med den politiska verklighet du lever i. I politisk hänsyn delas nämligen befolkningen i två huvudsakliga läger, de progressiva (etablissemanget och dess lakejer) och populisterna (folket). Detta var Rothbards insikt -- alliera libertarianer och populister för att besegra etablissemanget -- vilket blev Pauls handlingsplan.
Detta avtog i takt med att USA:s nya generation libertarianer var vänsterextremister -- HBT-fanatiker, prostituerade och missbrukare -- som skrämde bort vanligt folk. De fann sin väg till Trumps valkampanj 2016 -- med inslag av både vänster- och högerpopulism -- och såg sig aldrig om.
Citat:
Var i länken står det att BNP enbart är meningsfullt på det sätt du beskriver?
Nu fabulerar du. Jag skrev att "BNP är ett meningsfullt mått i den mån det mäter
direkta investeringar i produktionen och
konsumenternas köpkraft. Och just konsumtionen mäts bäst genom
stegrad löneutveckling, vilken
tog fart först på 1940-talet."
I måttet BNP ingår privat konsumtion (K) plus bruttoinvesteringar (I) plus statliga utgifter (U) plus export (X) minus import (M).
BNP = K + I + U + (X - M)
Citat:
Att du missade den första länken är synd, för den innehöll ett fint diagram över den minskade spädbarnsdödligheten under 1800-talet.
Och så flyttar du målstolparna igen, om än fatalt denna gång (frågan gällde välstånd). Det är nämligen direkt löjligt att påstå att den minskade spädbarnsdödligheten i Sverige under 1800-talet korrelerar med näringsfriheten (1864) och frihandeln. Slutsatser som dessa gör dig till en karikatyr.
Citat:
Ekonomifakta, som jag länkade till tidigare, har även information över skattetillväxten som visar att skatterna nådde sina enorma nivåer först under 70-talet.
Det är jag fullt medveten om. Det är nämligen den tidsperiod då Palme och den kulturmarxistiska 68-vänstern framgångsrikt tog över Sverige.
Märkligt nog är Palmes social- och kulturpolitiska idéer identiska med de som drivs av dagens neoliberaler och vänsterlibertarianer, så slå dig inte för bröstet bara för att du önskar en lägre skattesats samt utfasning av offentliga utgifter.
Citat:
Vad får dig att ställa Bastiat över Mises? Bastiats texter utgör ett formidabelt försvar av marknadsekonomi och handel, som är snudd på omöjliga att läsa utan att le, men han utvecklade inget integrerat ekonomivetenskapligt system. Det gjorde Mises.
Det är just därför Bastiat har staying power, inom politisk filosofi, medan Mises är obsolet. Ekonomi är nämligen inte en vetenskap i ordets rätta bemärkelse.
Citat:
Du behöver givetvis inte läsa någonting, men om du inte gör det blir det svårare för dig att avfärda den libertarianska idétraditionen som död.
Det räcker att betrakta trafiken till och från libertarianska hemsidor och forum för att konstatera rörelsens samtida irrelevans.