Citat:
Ursprungligen postat av
Zebrima
Angående att hemundervisningen beviljats för lättvindigt skriver imlikenono:
"Självklart är det så också. Finns inte ens en liten chans att det hade gått igenom i våra större städer. Mindre kommuner är kanske lite snällare dock, eller så har mamman och pappan legat på något otroligt mycket så skolan tillslut varit tvungna att ge efter. Läser man protokollen så är där ju en del personal inblandade i samtal med rektorerna. (Inget ovanligt iofs, men ändå)."
Vilka protokoll menar man här?
Angående senast sedd den 5 januari har jag, som jag tidigare nämnt, hört ryktas att det var ett möte med skolan och att det blivit indragen hemundervisning för Agnes.
Kanske läraren/frun till lokalpolisen igen? Hon som ordnade fram en "barnvakt" varje söndag, sin egen dotter?
Vad kan föräldrarna ha hänvisat till när det gäller hemskolningen? Trött barn räcker inte... diagnosen var jätteviktig att få. Det är en härva helt klart. Så frågan är om familjen var missnöjd
trots hemundervisningen eller om den skulle dras in? Egentligen spelar det ingen roll. Föräldrarna var sjuka i huvudet och barnen lämnades åt sitt öde av allihop, om det finns bevis för att hustrun ville mörda sina barn. Det där brevet med namnteckningen är ju rätt tunt med tanke på hur vi försäkrar oss med bank-id, logg in med mera för att överföra pengar. En namnunderskrift verkar räcka för att intyga att man vill mörda sina egna barn, eller?