Citat:
Ursprungligen postat av
gloriouslife
Hen kanske också har blivit hotad?
EGT verkade vackla i sin tilltro till mgm ibland. Bara en känsla jag fått.
Det kan ju inte vara en lätt situation att hamna i.
Jag hoppas att h*n gör rätt sak, berättar allt h*n vet för polisen trots allt. Det måste också kännas lite hårt att blivit förd bakom ljuset (för så var det väl?) om att mgm säger sig ha fortsatt att umgås med LW ända in till slutet. För det är väl det SD påstår (om man ska läsa mellan raderna i de inlägg som finns i tråden?)
Jag tror att en tes som ÅK kommer att föra fram är att SD är den som inte kan släppa LW. Det är den ojämna synen på hur de ska ha sin relation. LW försöker så gott hon kan att gå vidare i sitt liv med nya relationer, vilket inte "tillåts" av SD.
Om LW velat fortsätta den relationen, varför har det varit så hemligt för andra?
Är det enbart av hänsyn till HD?
Det rimmar illa med att HD gått vidare med sin skilsmässa.
Varför vet inte alla att en relation mellan SD och LW pågår när skilsmässan är ett faktum?? Inte ens EGT som verkar veta mycket annat i detalj, t ex vad som tagits upp i häktningsförhandlingen? Sekretessbelagda uppgifter.
Kanske har det sjunkit in den sanning som jag tror finns där; att det mgm berättar och skarvar ihop inte stämmer.
Det går inte att få ihop historien på ett trovärdigt sätt.