Citat:
Ursprungligen postat av
Yxherren
Det här blev till ett polisförhör. Men jag ska försöka svara på alla dina frågor moonleaf.
Ja.
Korrekt. För att jag inte stöder mord.
...man har ihjäl en människa.
Undrar du om jag är emot att andra djur gör abort på sina ofödda bebisar? Lite luddig fråga. Givetvis vill jag inte att någon gör abort.
Troende på vad? Om du undrar om jag är kristen eller muslim, så nej, det är jag inte.
Sverige är i behov av fler svenska barn.
Just för att du är beredd att döda din egen avkomma bara för att det "inte är önskvärt".
Jag tror att jag fick med alla frågor i din intervju. Säg till om jag missade någon fråga.
Tack! Nu är jag mer klar över hur du står.
En sista fråga som blev något oklar. Äter du djur?
Vi ser ju ett foster helt klart olika sätt.
Så som du tolkar det så borde ju även alla ägg sparas samt även alla spermier då det är ett liv som slösas?
Hur definierar du ett liv? Jag anser ett liv vara någon som kan utrycka sig och har en egen vilja och kan leva av egen maskin. Jag tycker att vi lägger onödiga pengar på "liv" där personer är en grönsak och lider både av smärtor och över deras ovärdiga tillstånd. Där tycker jag att även människor ska kunna avlivas. Detta gör dock att man kommer in i en extremt svår etisk avgörande när det ska kunna vara tillämpligt att avsluta en grönsak och var den gränsen ska gå. Min fru är sjuksköterska och ser många fall där jag hade haft svårt att tvinga en sådan människa att leva.
Eftersom ett foster inte ännu kunnat enligt min definition på liv börjat leva så tycker jag att abort är helt okej. Ett foster är fortfarande en parasit.
Tycker du att alla liv ska räddas oavsett hur miserabla dom är?