Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Och känslogargumentet: Du använder känsloargument!, underförstått för du är kvinna... funkar inte på mig.
Ansvar för ett barn är nu en annan sak än att betala underhåll för ett barn, att försöka jämföra detta i frågan vad är "rättvist" blir ju snett från början.
1. Den mänskliga reproduktionen är inte "rättvis" från början, den är de facto rejält snedvriden. Kvinnor betalar från början ett avsevärt högre pris för sin reproduktion än vad män gör för sin.
2. De praktiska villkoren, konsekvenserna eller utfallet är också helt olikt fördelat mellan 3 parter, inte 2.
Och därmed blir det en praktisk omöjlighet fördela ansvar, lagar, sociala regler etc etc jämnt mellan alla 3 parter.
3. Det man däremot KAN göra är att strukturera upp samhället runt dessa frågor så att utfallet blir så bra och rättvist som möjligt för alla 3 parter. Och det är vad vi just gjort i vår del av världen.
det du står för är att endast 1 parts vilja och bästa utfall för just den parten ska överglänsa alla andras, medan de 2 andra parterna ska böja sig för denne.
Visst även män kan bli lurade....och visst det försätter honom i en krånglig sist, absolut så, men så är det i en uppsjö brottslighet att offret far illa, och som man inte kan "ta tillbaka".
Sexuellt våld ex.
Vill du inte bli pålurad ett barn för att där finns en risk för att kvinnor ljuger. så well....
det finns något du som man kan göra åt den saken, använd preventivmedel själv.
Ta ansvar över din egen situation. Förvänta dig inte att andra ska ta ansvar för din situation, eller ta mycket sämre villkor själva för att just "rädda" din situation.
Det kallas för att vara vuxen.
Allright?
Och så försöker vi med lite feminstiskt trams vilket inte heller fungerar. Hade ingen aning om du var kvinna eller man och bryr mig inte heller.
1. Vet inte vart du vill komma men OK. Män betalar ett avsevärt högre pris i krig. Vad har det med saken att göra?
2. Återigen är var och en ansvarig för sitt eget liv. Väljer en kvinna att behålla ett barn med en man som inte vill bör hon även ha ekonomin för detta. Om mannen ska ha en ekonomisk skyldighet skall han även ha något att säga till om gällande abort.
3. Håller helt med dig fram till sista meningarna. Det är just det vi INTE gjort. Ett barn blir till och kvinnan bestämmer helt huruvida hon vill behålla eller ej men om hon väljer att behålla ska mannen betala ca 350.000 kr trots att han inte vill behålla det själv. Det är helt knäppt.
Jag står inte alls för en parts vilja. Jag står för att bägge parters vilja är lika mycket värd. Vill kvinnan göra abort ska hon ha rätt att göra det. Vill hon behålla det trots att mannen inte vill så får hon betala det själv. Allas vilja är lika mycket värd för mig till skillnad från dig.
Detta handlar inte om mig, jag är extremt lycklig med min sambo sedan många år tillbaka.
Komiskt att du pratar om att andra inte skall ta ansvar för individens situation - detta gäller dock bara män i dina ögon. Om en kvinna behåller ett barn trots att hon inte har råd då ska minnsann mannen ta ansvar för hennes situation. Känner du inte själv hur ologiskt du resonerar?
Återigen säger du att män isåfall ska se till att skydda sig om de inte vill betala. Då vänder jag på det igen - abortlagen är bra och om kvinnor inte vill bli gravida får de skydda sig helt enkelt. Det kallas för att bli vuxen.
Vill återigen förtydliga:
Jag är för fri abort för kvinnor sålänge underhållsbidraget inte finns.
Om underhållsbidraget ska finnas får inte heller kvinnor göra abort. Samma villkor för båda könen gäller.