2019-05-17, 15:43
  #1069
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av beyondantares
Till filosoferna i tråden: tycker ni det ska vara lag på att män måste ge tex sin ena lunga till ett barn som de inte vet att de har om mamman till barnet kontaktar dem en dag och de är mest kompatibla pga sina gener? Om det handlar om barnets överlevnad?


Bra fråga!
Citera
2019-05-17, 15:46
  #1070
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av TetrisNinja
Nej.
Hade du hellre velat födas än att dina föräldrar använt preventivmedel får du väl göra detsamma för dina potentiella barn. De vill väl också hellre födas precis som du.
Citera
2019-05-17, 15:53
  #1071
Medlem
Påminnelse om att det är såhär kvinnor tänker:

Twitter post

Ifall de inte får hjälp av läkare med att döda sina barn så tar de saken i egna händer genom att slänga de i soptunnor eller strypa dem till döds. Vem var det som sa att kvinnor var "the fairer sex" igen?
__________________
Senast redigerad av libertay 2019-05-17 kl. 15:58.
Citera
2019-05-17, 15:55
  #1072
Medlem
TetrisNinjas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ipsi
Hade du hellre velat födas än att dina föräldrar använt preventivmedel får du väl göra detsamma för dina potentiella barn. De vill väl också hellre födas precis som du.
Jag förklarade precis att det i det fallet inte finns någon individ att ta hänsyn till.
Citera
2019-05-17, 15:56
  #1073
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TetrisNinja
Beror på. I vissa extrema fall tycker jag att abort kan vara befogat men det är väl svårt att dra en tydlig gräns, särskilt om man som jag inte är medicinskt utbildad. Men som exempel tycker jag inte att man ska tvinga kvinnor att föda barn med anencefali.

Man ska väl undvika alla former av tvång i det mesta anser jag, och istället uppmuntra att inte ha oskyddat sex och inte hymla med att abort är likställt med att döda en människa. Det vidriga är att abort jämförs med att klippa naglarna typ. Kvinnor bär skulden för abort och det ska vara tydligt. Det ät ingen liten sak att beröva ett barn livet.
Citera
2019-05-17, 15:59
  #1074
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TetrisNinja
Självklart inte. Skillnaden är väl att i ett sånt scenario så står ingens liv på spel. Under graviditeten så gör det det. Det är alltså inte jämförbart.

Ja, det farligaste stället för ett barn att befinna sig på är i en kvinnas livmoder. Väldigt många liv avslutas i en livmoder. Så barns liv står på spel under en graviditet.
Citera
2019-05-17, 16:00
  #1075
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av libertay
Påminnelse om att det är såhär kvinnor tänker:

Twitter post

Ifall de inte får hjälp av läkare med att döda sina barn så tar de saken i egna händer genom att slänga de i soptunnor eller strypa dem till döds. Vem var det som sa att kvinnor var "the fairer sex" igen?

Ett liknande straff som detta borde införas för de som begått abort:

THOT PATROLLED
Citera
2019-05-17, 16:03
  #1076
Medlem
Inga kondomer tillåtna.

Sedan ska manliga skattebetalare (för de är endast män som betalar in skatt efter man räknat netto) betala för att avkomman ska aborteras.
Citera
2019-05-17, 16:06
  #1077
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av TetrisNinja
Jag förklarade precis att det i det fallet inte finns någon individ att ta hänsyn till.
Individen som hellre hade velat födas är du.
Citera
2019-05-17, 16:07
  #1078
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sam.Boyd
En filosofisk fråga då de som inte föds inte är medvetna om sitt eget öde.

Men att tvinga tonåringar att behöva bli föräldrar pga att kondomen sprack är även det mer än grymt.

Nej, det är inte negativt att bli föräldrar. De flesta värdesätter sina barn mer än allt annat.

Citat:
Att låta nedgångna missbrukare föda crackbabys och tro att de blir bra föräldrar eller att någon vill adoptera ett dylikt barn är nonsens.

De allra flesta aborter görs inte av crackmissbrukare utan av helt vanliga kvinnor som knullat utan skydd.

Citat:
Då det även är kvinnor som ska vara gravida, föda och många gånger ta ett livslångt ansvar för barnet så är det väl rimligt att de har rätt att bestämma om de vill, är redo och att det sker med rätt man.

De har rätt att bestämma. Använd skydd. Grejen är ju att de skiter i att använda skydd, då har de istället bestämt sig för att utsätta sig för risken att bli gravida och göra abort. Finns inga ursäkter för så destruktivt beteende.

Citat:
Fria lagligare aborter räddar också liv på mödrar. För felaktigt utförda aborter dödar kvinnor.

Det bästa är om kvinnor sluta ha oskyddat sex, då slipper vi så många aborter.

Citat:
Jag är övertygad om att fria aborter skapar lyckligare familjeförhållanden.

En abort omöjliggör familjebildning.

Citat:
Däremot så ska man ha en rimlig gräns för när och hur ingreppen ska ske. Samt etiska riktlinjer för hur det ska hanteras.

Absolut. Mer än ett par månader borde inte behövas. Kommer inte mensen så bör man kolla omedelbart.
Citera
2019-05-17, 16:11
  #1079
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av adina
Bör tokiga omoraliska själviska kvinnor ta hand om oönskade barn för det är det som blir facit om dessa lågt fungerande kvinnor inte får möjlighet att avsluta en oönskad graviditet. De tokiga omoraliska själviska kvinnorna lär ju inte bli välfungerande moderliga för att de hindras att avsluta graviditeten

Barn är mycket sällan oönskade. Graviditeter däremot, men det är inte samma sak. Praktiskt taget inga kvinnor ångrar att de fött barn, oönskad graviditet eller ej. Och praktiskt taget alla barn är glada att de inte aborterades.

Alltså: alla blir lyckligare med färre aborter.
Citera
2019-05-17, 16:12
  #1080
Medlem
Varför feminina samhällen är dömda att misslyckas.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in