Citat:
Ursprungligen postat av
BeatriceCenci
Jag tror det är av ren bekvämlighet de gör abort. Jag har hört en del öppna konversationer i lokaltrafiken mellan tjejer i övre tonåren som pratar högljutt och skämtsamt om sina och kompisarnas aborter. Mitt intryck är att de verkar ta väldigt lätt på det hela. Aborter används som ersättning för preventivmedel och belastar sjukvården. Detta är naturligtvis åt helskotta.
För min del:
Lagliga aborter t.o.m. vecka 10? Ja.
Kostnadsfria aborter? Nej!
Rätt till abort för underåriga utan att föräldrarnas informeras? Nej!
Belastar sjukvården? Seriöst?
Abortpiller kostat typ 20 kr.
Det behövs kanske 2-3 besök hos en barnmorska.
Vet du hur många besök hos en barnmorska man går på när man är gravid?
Vet du hur mycket en förlossning kostar? Minst 20000 kr, om den är okomplicerad. Uppemot den fyrdubbla om det slutar i snitt.
Hur mycket kostnader för socialbidrag tror du det allmänna får för en tonårsmamma som inte gått ut gymnasiet och inte lyckas skaffa sig något jobb?
Men för all del. Låt tonåringarna betala de där 20 kronorna själva. Med tanke på att vårdens egenavgifter är betydligt högre än så betalar de bog redan för sig.