Citat:
Ursprungligen postat av
Jannetreiber93
Jag har haft lyrica utskrivet ett tag nu först 75 mg x2 som funka ett tag effekten avtog och jag fick höjt till totalt 300 mg per dag nu börjar effekten avta igen och läkaren vägrar att ordinera högre dos än 300 mg per dag det är Max hon kan sträcka sig sa hon, liksom varför? Maxdos är 600 och ska jag ändå ha rävgiftet kan jag väll lika bra ha en fungerande dos! :/
Grejen är att det där verkar vara väldigt vanligt. Om läkaren "gav med sig" skulle du antagligen snart sitta där och ta +900mg/dag och nån vecka eller månad senare får du samma toleransökning igen. Om du käkar det av legitima medicinska skäl kanske du ska snacka med din läkare och skippa pregabalin helt och leta efter något bättre alternativ. Känns ju helt meningslöst att äta ganska stora doser om önskad medicinsk effekt uteblir. Tror verkligen att lyrica i den bemärkelsen inte är för alla. + dom ökända utsättning utsättningsbesvären som verkar vara propetionelliga med doseringen. Om du vill knarka det kan du väl lika gärna köpa det svart och ta så mycket du behagar. Om 300mg/dag inte funkar känns det osannlikt att maxdos magiskt skulle funka och att detta inte skulle ge upphov till tolerans, men å andra sidan vad vet jag?
För egen del verkar jag vara välsignad med en immunitet mot toleransen. Har sedan insättning fortfarande 2x75mg per dag mot GAD och är i det närmaste helt fri från mina besvär. Kan poppa någon extra då och då när det är festligheter och njuta för att sedan utan problem återgå till ordinerad dos. Men jag verkar vara ganska unik i detta.
Hoppas det på bästa sätt löser sig för dig iaf.
/ en glad själ i pregabalin+rödtjut-land