Citat:
Ursprungligen postat av
EliasAlucard
Klart kvinnor också kan vara incels, särskilt i dagens feministsamhälle, som uppmuntrar kvinnliga incels mer än någonsin tidigare i historien. De flesta kvinnor är inte attraktiva överhuvudtaget, och kvinnor har inte heller lika hög libido som män. Kvinnor är också mycket obestämda och fattar i stort sett ingenting och hakar upp sig på smådetaljer istället för att se helheten eftersom alla kvinnor har prinsessasyndrom, så kommer det en kille där som egentligen är över hennes nivå, så får kvinnan för sig att han inte duger för henne. Just därför är det faktiskt många kvinnor idag som lever i frivillig celibat och förblir barnlösa tills menopausen kickar in.
Sant är dock att det är betydligt lättare för kvinnor att få kuk, än vad det är för män, men det är ju inte så konstigt och det hela beror på att de flesta män inte uppmuntrar horkultur, vilket i sin tur leder till en hel del cock-blocking för de flesta män. En annan orsak är också det att kvinnor helt enkelt förhandlar med deras fitta, alltså att kvinnor förväntar sig att få ett hem, bil osv av hennes make, och många kvinnor är inte beredda att knulla gratis. Så medan vissa kvinnor blir prostituerade, blir andra kvinnor hemmafruar.
Det finns ju även betahanne feminister, som är precis lika mycket incels som kvinnohatarna, skillnaden är att de har en annan strategi (som inte ger någon fitta den heller), nämligen att fjäska för kvinnor. Efter ett tag tröttnar många av dessa betahanne feminister på att fjäskandet inte leder någonstans, och de går över till Elliot Rodger incelismen och i vissa fall dödar folk. Islamoterrorister är för övrigt incels de också, och de flesta av dem är extremt sexuellt frustrerade, och enda anledningen till att de spränger sig själva skrikandes allahu akbar, är för att de på fullaste allvar tror att de kommer få 72 oskulder i paradiser. Samtidigt vägrar vita feminister att kritisera islamoterrorister, trots massivt kvinnoförtryck i arabländer.
Jo men så är det. Good guy snacket är bara ännu en kvinnolögn. Kvinnor skiter fullständigt i om du är seriemördare eller pedofil, bara du har en stor skara följare, makt, status eller pengar, så spelar det ingen roll alls hur omoralisk du är, du kommer liksom få fitta i alla fall.
Viktigt att förstå: kvinnor älskar inte män. Kvinnor älskar mannens pengar, hans hem, hans bil osv. Kvinnor funkar inte som män på det sättet. Vi män gillar liksom verkligen kvinnor för att de är kvinnor (och när de är kvinnor, alltså icke-feministiska kvinnor; feminismen försöker göra kvinnor till män), och när vi gifter oss med en kvinna så är det verkligen henne vi gifter oss med; vi gillar hennes utseende, kropp och personlighet osv. Kvinnor funkar inte så. Kvinnor undviker män som ser bra ut eller har en genuint god personlighet, och håller sig till de män som har god ekonomi eller är populära osv. Det är liksom verkligen sällan man ser en snygg kvinna med en attraktiv man som också är en god människa.
Sedan är det ju självklart att kvinnoföraktet ökar när alla hederliga grabbar hela tiden blir nobbade av alla kvinnor, samtidigt som kvinnomördare som Patrick Opiyo och Abbe Blattelito får en jävla massa tjejer. Det finns ju liksom hur många hederliga män som helst därute, men kvinnor har en dålig vana (eller rättare sagt dåligt omdöme) att dras till de absolut värsta skitstövlarna som finns. Hade kvinnor varit duktiga människokännare så hade de aldrig gått och knullat runt med untermenschen som misshandlar eller dödar dem. Och givetvis tar kvinnor sedan ut detta på alla hederliga män som de nobbade. "Alla män är våldtäktsmän"? Nej era idioter, det är snarare ni kvinnor som bara söker er till avskummen bland män. Man kan se direkt efter en fem minuters konversation med en snubbe, om han är en vettig och hederlig snubbe. En snubbe som inte har något bakom pannbenet märker jag direkt vad det är för typ av idiot.
Detta är förresten exakt varför arrangerade äktenskap var normen förr; arrangerade äktenskap fanns eftersom samhället omyndigförklarade kvinnor och pappan ville liksom vara på den säkra sidan att han inte ger bort sin dotter till en komplett idiot som skadar henne. Det finns många fördelar med att avskaffa arrangerade äktenskap, men det innebär också nackdelar, och en del av dessa nackdelar är att kvinnor far illa ut i betydligt högre utsträckning.
Den sociala biten hänger ihop med hur du ser ut, mer än något annat egentligen. Är du som kille ful eller har dålig ekonomi eller vad det nu kan vara, ja då kommer du helt enkelt inte ha samma självförtroende som någon det går bra för, och därmed inte heller klara av att vara särskilt social bland brudarna och även med killkompisarna osv. Jag menar, den sociala biten är ju något alla människor får träna på sedan barnsben, och ser du ut som ett mobboffer eller är en pank pissluffare, ja då kommer du helt enkelt inte dra till dig folk (från båda könen) som vill umgås med dig, och därmed kommer du att halka efter på den sociala biten.
Dessutom är ju det här med "social kompetens" bara ännu en cock-blocking ursäkt. Kvinnor har kilometerlånga krav på hur en man måste vara innan de särar på benen, medan killar är liksom [iwtf vem orkar bry sig om sånt, jalla vi knullar[/i]. Jag menar, har det någonsin i historien hänt att en man har tackat nej till att få knulla en attraktiv kvinna, pga hennes låga sociala kompetens? lol
Det finns två huvudsakliga anledningar till att vissa män resonerar likt detta.
1. Man har dragits till fel kvinnor. Lika väl som att vissa kvinnor som hatar män har dragits till fel män (våldsamma, respektlösa, män som ratar dem, psykopater etc) så dras män ibland till fel kvinnor. Om en man konsekvent dras till de mest attraktiva och eftertraktade krogtjejerna med sillisar som älskar pengar mer än allt annat så kommer han garanterat att bli bränd.
Är det en man med låg intelligens eller annan mental problematik som till exempel fallenhet för att bli hjärntvättad och hamna i olika sektliknande kontexter, så klarar inte mannen av att sortera ut vad som är hans verklighet och allmän sanning.
Internet bidrar sedan till ytterligare hjärntvätt, ditt inlägg här är ett ypperligt exempel på en sådan sak som bidrar till att andra svaga män kan fastna i detta självförstörande tänk.
2. Mannen vill vara kvar i sin offerkofta. Det är enklast att skylla på andra. Kan man inte skylla på en enskild person då skyller man på en grupp. Detta är ett effektivt sätt att själv slippa förändra något eller att ta ansvar.
Om allt är någon annans fel så kan man inte själv agera för att förändra sin situation.
Problemet med detta är att det är självförstörande och leder inte till någonting annat än fortsatt bitterhet.
En jo, i värsta fall till handlingar likt Rogers. Dock är man än mer psykiskt sjuk än enbart "sexuell frustration" och hatet mot kvinnor om man mördar oskyldiga.