Citat:
Ursprungligen postat av
.buenaventura.
Men det finns väl inte flera hundra kända medlemmar och eftersom NMR inte vill uppge medlemsantal så får man utgå från dom människor som har ett bevisat engagemang i organisationen. Inom vilken annan rörelse än KRIS är det så vanligt att ha medlemmar som är dömda för kvinnomisshandel och drog rött?
För att göra en jämförelse bör man veta hur det ser ut i andra organisationer och det har aldrig gjorts en undersökning vad jag vet. Men det finns en likhet i hur man hanterade SD genom att presentera alla domar bland företrädarna som att det skulle vara exeptionellt. Några gjorde en undersökning bland företrädarna i övriga riksdagspartier och det fanns både de som var bättre och några som faktiska hade värre resultat t.o.m kidnappning.
Citat:
Om det stämmer att det finns flera hundra medlemmar som inte är kända för AFA så är det nog en liten del av arbetsplatserna som kontaktats.
De behöver inte vara okända, men om de inte har ett domslut emot sig så är det nog inte intressant för afa att nämna det i ett sammanhang där deras brottslighet studeras. Eller hur?
Citat:
Är det inte lite pinsamt att sitta och skylla sina egna misslyckanden på andra? Gång på gång får man här höra om hur irrelevanta och icke-existerande AFA är men likväl så är det deras fel att medlemmar i NMR sitter hemma och pillertrillar istället för att skaffa sig ett jobb?
Hur är det ett personligt misslyckande att bli utköpt för att arbetsgivaren blivit hotad?