Citat:
Ursprungligen postat av
CalzoneItalia
Jag hoppas vi får möta Finland i kvarten så är semin klar sedan

Jag ser inte Finland som en enkel motståndare.
Citat:
Ursprungligen postat av
CalzoneItalia
Nä fy fan för reklam var femte minut

Jag älskar SVT och Lehmann är skön och Rönnberg och Rehnberg men Maria Rooth kunde dom ha skippat hon gör sig bäst på ett dam-VM. Sedan är Härenstam en duktig kommentator jämför han med skrikiga Niklas Holmgren på Viasat det är ju som natt och dag. Men smaken är ju som baken DELAD
Det vore trevligt att ha kommentatorer som faktiskt spelat på den här nivån och vet hur det känns när pucken släpps, hur man tänker när man tappar ett överläge eller när tiden rinner iväg. Hur resonerar coacherna hur ser en game plan ut osv.
Rooth kunde man ha som kommentator i damhockeyn. Det här jävla kvoterandet där avsaknad av penis eller vara hudfärgshandikappad premieras framför äkta kompetens gör mig förbannad. Var likadant i herrarnas fotboll-VM förra sommaren, några gamla tanter som kacklade.
Citat:
Ursprungligen postat av
outback4
Svt prioriterar märkligt sina matcher.
I morgon går höjdarmatchen Ryssland-Tjeckien men den får vi inte se, utan den går i sammandrag senare.
Löjeväckande. Jag skiter i Finland-USA.
Vill se blod flyta mellan gamla trätofienderna från öst.
Vi glömmer aldrig Jan Palach. Tjeckien är våra riktiga grannar.
Inte finndj*vlar.
USA-Finland brukar vara matcher med hjärta i. Jag gillar i och för sig Tjeckien-Ryssland också.
Citat:
Ursprungligen postat av
outback4
Popsen kommenterar väl inga matcher? Så han stör inte mig.
Men Maria Rooth

Haha..inkvoteras för den rätta värdegrunden.
...och kön.