Citat:
Ursprungligen postat av
Urtimating
Problemet är att pengarna styr och vill du få anslag så måste du sjunga med änglarna.
Det du påstår är bevisat är teorier, att tro att forskarna vet hur klimatet styrs är ett tecken på hur nollställd du är inför forskningen på ämnet. Klimatet är komplext, att forskare sedan gissar att CO2 har den stora betydelse som det hävdas må vara hänt. Det är fortfarande teorier. Problemet är att dessa teorier används av politiska skäl.
Ingenting som är komplext har en sanning.
Vad är mer sannolikt menar du: Att det är som du säger, att 95% av forskare har fel eftersom det förekommer en slags konspirationsteori där forskare inte "tillåts" forska om huruvida klimatproblemen är på riktigt eller ej. Eller att oljelobbyn, skeptikerbloggar och liknande faktiskt har stor påverkan, och med sina pengar försöker förvirra debatten genom att trycka ut en stor mängd vinklade artiklar och påståenden?
Exempel på det senare kan du se genom den här tråden (du postar nu på ett annat forum, klimatforumet). Och då menar jag inte
få exempel. Så gott som varje "konstiga" argument om klimatet som försöker få det till att det inte är fara på taket är dels både motbevisat, och ofta, VÄLDIGT ofta, kommer påståendet ifrån en sån där källa. Dvs. en person som jobbar för en oljelobby, en skeptikerblogg, eller liknande.