Citat:
Ursprungligen postat av
eggshells
mmm de får bli det. Den lyser ju olika färger beroende på "orenhet" mellan blått-till-rött men den står alltid i blått och sen stänger den ner sig då och då. Visst kan "sänka" känsligheten men risken är då att den kör på högvarv hela tiden. njaa.... inte riktigt min pryl. Investeringar istället pengarna i en A/C, kan väl få en hyfsad för 5-6k men tror jag börjar med att ångra min luftrenare.
Friskluften in i husets ventilationssystem har jag HEPA12-filter på. Inne i huset har jag luftvärmepumpar/AC med HEPA12 i den "redan rena" luften. Sedan har jag som bonus
jonisatorer som renar luften/binder dammet, om något ändå skulle "hitta in".
Har rena alp-luften hemma, trots att jag bor ytterst centralt här i Göteborg.
Vet att systemet funkar, då när jag byter filter så är det en gång vita nya filtret svart som stenkol efter sex månader.. (Hellre få skiten i filtret än i lungorna!)
Men sådana där smårenare som du är inne på, funkar knappt alls. Ungefär som när räddningspersonalen direkt efter Tjernobylolyckan fick "tandläkarmasker".. Mest en psykiskt lugnande grej som inte funkar..