2019-04-24, 11:54
  #37
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av sampanl
Håller med dig, svensk sjukvård är till för svenskar, spelar ingen roll om svenskarna flyttade från Sverige 1784, man slutar aldrig bli svensk.

det du säger är att vi ska betala sjukvård för 5:e generationens utvandrare, det blir väldigt många med svensk bakgrund om du räknar tillbaka till 1700 talet. Svensk sjukvård är till för svenska medborgare och inget annat.

TS du får ringa och fråga vem som är betalnings skyldig, har du inte skrivit på nånting som binder dig till ansvaret så kan du skita i det. Annars så blir det ju en bra läxa att ha med sig till nästa gång.
__________________
Senast redigerad av Plaguetongue 2019-04-24 kl. 11:56.
Citera
2019-04-24, 11:58
  #38
Medlem
TheSwedishEmpires avatar
Varför ställer sig ingen frågan varför man flyttar till Sydafrika och avsäger sig sitt svenska medborgarskap? Båda länderna tillåter dubbelt medborgarskap. Det låter som en ny nivå av idioti.
Citera
2019-04-24, 12:09
  #39
Medlem
Tryckkokarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NuLugnarDuNerDig
Så långa armar har dom inte.
Kolla bara på alla som bor utomlands som helt enkelt skiter i att betala sina csnskulder.

Denna fakturan är nog bara att riva så rinner det ut i sanden.
Det tror jag med. Men har tanten pengar undanstoppade så kan fogden komma åt dem.
Nu verkar det inte som det annars hade hon betalt räkningen.
Citat:
Ursprungligen postat av ABljuger
Det är lite kul faktiskt att majoriteten i detta land röstar på partier som vill ha det så.
Dvs en utvandrad etnisk svensk måste betala 100 000 kronor för vård som illegal invandrare här får betala 50 kronor för!
Ja det är helt bisarrt!
Citera
2019-04-24, 13:11
  #40
Medlem
LuluBrooksies avatar
Är hon omyndigförklarad? Är du hennes målsman? Om inte, skriv ett kort brev/mail/etc tillbaka där du skriver att detta har vi aldrig kommit överens om och skickar de en till faktura så kommer du polisanmäla saken.
Citera
2019-04-24, 13:41
  #41
Medlem
Tjackad-Tullares avatar
Varför flyttar man som vit till Sydafrika? Och neb kronofogden har inget avtal med landet så de kan inte driva in fakturan. Bara och riva.
Citera
2019-04-24, 14:02
  #42
Medlem
Diablo1118s avatar
Massor med trams och off-topic raderat. Skärpning!
Tänk även på att Flashback Forum ställer krav på både kvalitet och läsvärde. Trådar som saknar detta kommer att raderas eller låsas./Mod
Citera
2019-04-24, 16:37
  #43
Medlem
Doraemon-FTWs avatar
Skulder som personer bosatta i utlandet har kan i regel inte drivas in av Kronofogden, om inte ett särskilt domstolsbeslut finns.

När det gäller skulder till staten (där gissar jag att sjukvård kvalar in) så skaffas dock detta beslut väldigt enkelt.
Citera
2019-04-24, 17:00
  #44
Medlem
hakro807s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av femtaliess
Ja det lär dom göra, du får lära mor din att teckna reseförsäkring nästa gång
Fast om hon inte är medborgare i ett Schengenland bör hon inte ha fått något visum överhuvudtaget utan en försäkring. Nu låter ju TS lite som en rättshaverist, men det vettiga bör vara att TS kontaktar sin mormor och skickar en kopia på räkningen till henne. Hon kontaktar sitt försäkringsbolag som gör upp med sjukhuset.
Citera
2019-04-24, 17:02
  #45
Medlem
hakro807s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheSwedishEmpire
Varför ställer sig ingen frågan varför man flyttar till Sydafrika och avsäger sig sitt svenska medborgarskap? Båda länderna tillåter dubbelt medborgarskap. Det låter som en ny nivå av idioti.
Kan ju vara så att TS mormor tidigare bodde i ett land som inte tillät dubbla medborgarskap och att hon först efter detta flyttade till Sydafrika. Har hon då en gång avsagt sig sitt svenska medborgarskap är det inte bara att knalla in på ambassaden och begära att få det tillbaka.
Citera
2019-04-24, 17:19
  #46
Medlem
KuReLuBs avatar
Man måste väl ha en försäkring för att få besöka Sverige/EU. Är hon inte Svensk medborgare kommer hon inte in utan försäkring.

edit: ser att jag inte var först med detta. Sorry
Citera
2019-04-24, 17:26
  #47
Medlem
kodsnickrarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hartarbete
Att vilseleda någon om att skuldförhållande föreligger är straffbart redan på försöksstadiet. Det sorterar under bedrägeri. Att lunds universitetssjukhus (eller vem det nu var) skulle ägna sig åt brottslighet verkar inte trovärdigt. Troligtvis är det så att ditt namn dyker upp någonstans. När allt kommer kring, så verkar de veta vem du är. Eller hur? Troligtvis har du någonstans accepterat att stå för hennes kostnader. Då blir det nog svårt att smita från kostnaden.

Någonstans måste väl något gått fel. Om hon är på besök här finns det inga tillfälliga försäkringar att köpa, som hon eller du borde köpt ?

En snabb sökning på google ger t.ex. följande. Från 19 kr/dag. Täcker upp till 300.000 kr.
https://www.erv.se/privat/vara-resef...oksforsakring/

Detta sagt: Jag tycker sjukvård borde vara kollektivt finansierad ("gratis" för den behövande). I hela världen. Om en enda sak ska vara fri på jordklotet, så är det sjukvård.

TS har väl inte skrivit att fakturan kom till _honom_/_henne_?
Den är säkert skickad till mormor som sen i sin tur hörde av sig till TS.
Citera
2019-04-24, 17:28
  #48
Medlem
Bongomans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Engineer
Sjukvårdsförsäkring är ju normalt för det land man bor i. En reseförsäkring däremot hanterar olycksfall och akuta skador under resa.

Jo, lite ordvrängeri där. Givetvis ska man ha en komplett försäkring som innefattar alla möjliga kostnader som uppstår när man är på resa. Även akuta sjukdomar och försämringar av sjukdomar man har under kontroll. Annars skulle man inte kunna resa med till exempel astma eller hjärtproblem. Dock brukar reseförsäkringar ha undantag för vissa saker under vissa villkor vad gäller kända sjukdomar men är de behandlade och stabila går det oftast bra.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in