Citat:
Ursprungligen postat av
Pingubengt
Jasså? Vi bjuder visst på sjukvård, men då via svenska utbildade läkare som illa dolt påstår sig lära sig om traumakirurgi i just Sydafrika. Men då till rätt hudfärg så klart..
https://www.sjukhuslakaren.se/jag-fullkomligt-alskar-de-svenska-sjukskoterskorna/
https://www.doktorn.com/artikel/l%C3%A4kare-i-afrika
Det första är en artikel om en sjuksköterska som under 3 månader gick en kurs som hon uttrycker det själv i Sydafrika, för att se hur det var på ett sjukhus.
Det är det som på läkarspråk brukar kallas att auskultera, dvs gå bredvid för att se och lära. Det kan man göra även efter trettio år som läkare, rätt vanligt.
Den andra artikeln kommer jag inte in i.
Sjukvårdens lokaler, apparater, mediciner och utrustning är det som kostar mest. Att ligga i respirator är mycket dyrt.
Att Sverige skickar bistånd, Sida-pengar eller Läkareutangränser till katastrofer betyder inte att sjukvården i Sverige också ska vara gratis även för folk som inte bor här.
Sjukvård är en handelsvara, något man säljer och köper. Som ett restaurangbesök. Någon måste alltid betala kalaset. Vill någon donera 100.000kr till någon som varit sjuk utan försäkring är det helt frivilligt, men inget man kan räkna med att andra ska göra.
Ett svenskt sjukhus får betalt enligt avtal med landstinget. Vill man frångå det och erbjuda något som landstinget inte avtalat om - ex skönhetskirurgi eller vård av någon som inte omfattas av landstingets sjukvård, får sjukhuset själv stå för notan.
I långa loppet drabbar det svenska skattebetalare.