Citat:
Ursprungligen postat av
rotesau
Det är utsagorna från dom tre poliserna, inget annat.
Vad som dock talar för att han riktat vapnet, är patrullens direkta reaktion på Eric, vad dom gör.
Ja och det är ju för att det endast är dom tre som varit på plats och fortfarande är vid liv.
Citat:
Deras redogörelser för hur dom reagerat i dom olika momenten är väldigt samstämmiga, och det är något som i sådan lång kedja omöjligtvis kan ha samplanerats av dom inför förhören.
Redan i promemorierna är dom samstämmiga.
Precis, och det kan ju bero på att det är så enkelt att det dom säger stämmer.
PM på en händelse är det standard att man skriver, efter våldsanvändning med något av dom verktyg man har tillgängliga så finns det tom en särskild blankett för ändamålet, vilket du också kan se i FUP, som skall fyllas i direkt, eller så fort som möjligt.
Citat:
Sett till det, i perspektiv, ligger det klart närmre till hands att lita på polisernas utsago i det här fallet.
Nej du, hade man bara hört poliserna "direkt" så hade dom sagt sanningen, dvs :heheh vi såg ett mongo hehehe... Vadå..? Ville ju ba lattja lite sådär va liksom.. Så vi sköt honom för skojs skull liksom... Vadå? "Att dom varit samstämmiga i pm, och att dom i sådant förhör bara behöver hänvisa till detta är en omöjlighet. För det är vad som skett med dom fristående utredningsorgan(som foliehattarna och Töllborg drar i sina
utstående
könsorgan till vid dess omnämnande

) som andra länder använder sig utav för att utreda brottsmisstänkta poliser(där utredarna likförbannat är(fd) poliser /åklagare)
Citat:
Till sist ska man ta in det uppenbara i att Eric valt just denna leksak att ta med sig ut. Han vet förmodligen vad det är han har i handen, och han har förmodligen koll på vad ett riktigt sådant kan åstadkomma, och han vet förmodligen var den "farliga änden" är, och han vet hur man gör helt enkelt. Man smyger till, man siktar och skjuter. Det är så leken går till.
Däremot lär han inte ha haft förstånd att inse att andra kunnat uppfatta honom som hotfull, även polis. Vilket ganska tydligt visar att han verkligen inte borde spatserat ute själv.