Citat:
Ursprungligen postat av
B.O.O...Goodwood
De inblandade poliserna har så vitt jag förstår fått tämligen engagerat stöd för sina insatser i vissa polisiära kretsar. Jag skulle vilja komma med ett förslag på hur de skulle kunna ge ännu tydligare uttryck för den typen av stöd.
Föreställ er en helt vanlig kortärmad tröja. På tröjans baksida sitter ett foto av Eric Torells ryggsida. På Torells rygg har två kulhål lagts till.
På tröjans framsida finns tryckt ett foto av Eric Torells ansikte. På ansiktet har ett vapensikte lagts till.
Under fotot återfinns texten: " Jag sköt Eric Torell! "
Genom en sådan tröja ger bäraren uttryck för en kollegial anda, "en för alla, alla för en" och uppfattningen att skyttarna inte står ensamma.
Budskapet är att "vi sköt alla Eric Torell", ett budskap vilket varje polis kan stå för genom att bära tröjan såväl på fritiden som i tjänsten. På det sättet kan även allmänheten få ta del av budskapet och ett starkare och mer tydligt uttryck för polisiär solidaritet har jag svårt att föreställa mig.
Ta en funderare på hur saker och ting utvecklats, så får du kanske möjlighet att se det litet annorlunda:
I tråden har vi en rabiat apologet, som bara ser saken i svart och vitt (vitt i detta fall). Här finns ingen reflektion eller ödmjukhet inför möjligheten att det begåtts misstag. Men det här är inte alldeles enfärgat.
Två relativt nybakade poliser inser (till sin fasa) att deras ingripande riktats mot en handikappad, helt ofarlig och mer allmänt oskyldig person, en person som de, troligtvis, hade hjälpt hem eller tagit hand om, om de nu inte larmats in i en hotfull situation och varskotts om "beväpnad person".
I det läget är det förväntat att arbetskamrater och chefer stöttar sina kollegor, förklarar att "Det kan bli så här fel ibland" och mer allmänt försöker skydda dem - det är inte riktigt samma sak som att med gillande se hur landstingets vårdbudget minskad på litet sikt...
Nu prövas tre poliser (ett befäl och två av "fotfolket" för tjänstefel, troligen eftersom man borde väntat sig mer behärskning, omdöme och eftertanke innan man går tokloss med vapnen. Tydligen har en av de tre på platsen inte skjutit, och det kan minsann vara både bra och dåligt - mest beroende på anledningen att
inte skjuta. Oavsett anledningen att inte skjuta kan hon heller inte må särskilt bra.