Citat:
Klantig lirare ikväll som slösade bort 50/50 ledtråden på en fråga han egentligen kunde. Den ledtråden hade han behövt mycket bättre på frågan om gurka där han åkte ut.
Sedan använde han ring en vän livlinan uselt också och lyckades inte ens läsa upp frågan så att hans polare förstod den.
Sedan använde han ring en vän livlinan uselt också och lyckades inte ens läsa upp frågan så att hans polare förstod den.
Han skulle varit säkrare på sig själv där, han hade ju sett tre av fyra filmer och visste därmed svaret. Mycket onödigt använd livlina ja.
Nu var ju gurka-frågan enkel om man är tillräckligt gammal för att ha lirat en del kortspel genom sina dagar, här är spelet gurka för er som vill testa: http://www.kortspel.net/gurka.htm men han borde givetvis sagt att hans livlina skulle googla "gurka kortspel". Blev det inga träffar på det var det således kortspelet som skulle bort eller vice versa om han googlat "gurka huvudbonad", fast det sistnämnda hade väl gett nån obskyr träff med nån med gurka på skallen...
Citat:
Nej nu hade Rille och frågemakarna allt fel. Att säga att Vaasa ligger i norra Finland skulle vara samma som att säga att Stockholm ligger i norra Sverige. Vaasa ligger ungefär 1/3 upp i landet från Finlands sydligaste punkt till dess nordligaste.
https://www.google.se/maps/place/Vaasa,+Finland/@65.3565457,27.6112799,5z/data=!4m2!3m1!1s0x467d603e623ab243:0x1e1d7faa61aa8 00e?gl=se
https://www.google.se/maps/place/Vaasa,+Finland/@65.3565457,27.6112799,5z/data=!4m2!3m1!1s0x467d603e623ab243:0x1e1d7faa61aa8 00e?gl=se
Jag tycker ofta att det är snack om "Norra Finland" på det mesta i det landet. Det beror oftast på,när man frågar någon om det, att folk tycker hela det landet ligger "börjar" så långt norrut sett till Sverige eller hur man ska formulera sig såhär på morgonkvisten.
Det är givetvis inget försvar för en sådan felaktighet men likväl ett svar på varför folk ofta gör sådana fel.