Citat:
Ursprungligen postat av
MacMackay
Jag hänger inte riktigt med i Hedbergs resonemang. Det ska erkännas.
Menar han att Jan Olof Strandberg bytt plats med Palme inne på Skandia, för att sedan ligga och spela död på mordplatsen utan puls eller andning, och med blodet forsande ur mun och näsa.
Någonstans där faller det väl definitivt?
Eller lät han sig skjutas på riktigt?
Jan Olof Strandberg lever väl så vitt jag vet.
Åtminstone var han med i en TV serie som hette ”Goda grannar” som spelades in bra många år efter mordet.
Det finns så mycket tok, och det är meningslöst att bry sig.
Hedbergs "föreläsning" har över 90 000 visningar på Youtube av nån outgrundlig anledning. Jag tvingade mig igenom en entimmes intervju med karln så jag kan beskriva det i korthet. Om inte annat så sparar det kanske tid åt nån.
Den socialdemokratiska ledningen beslutade att det bästa var att OP som hade aids och började bli en belastning på alla möjliga sätt fick bli martyr. Detta beslutades på mötet på Korsika.
Ansvariga för planering och genomförande var Holmér, Ebbe C, Lidbom och Schein.
Björn Rosengren fanns på plats på Grand för att se till att OP inte backade ur. OP fick efter bion kalla fötter varpå Rosengren tryckte upp honom mot fönstret på bokhandeln och fick honom att tänka om.
I butiken Sari stod en civilklädd polis och signalerade när det var dags att gå. Utanför Dekorima stod A Avsan och signalerade till dubbelgångarna när det var dags att gå. Sen möts dom utanför entrén till Skandia där dubbelgångarna vänder om och paret Palme slussas genom Skandia mot en väntande bil av Anette K, men ve och fasa då dyker den gode Engström upp och riskerar att förstöra alltihop vilket sen är orsaken till att han av Holmér blir kallad elefanten i porslinsbutiken och blir persona non grata.
Nåväl, dubbelgångarna fortsätter mot Dekorimahörnan och där blir Strandberg "skjuten" med en startpistol och på något sätt får man tydligen hål på blodampuller och blodpåsar som han har innanför västen.
Ambulansen som vinkas in är givetvis med i planeringen och där hoppar Lisbets dubbelgångare nr 1 in. Samtidigt står ambulans nr 2 redan på Sabb och i den ligger nån nyss avliden stackare som liknar OP tillsammans med Lisbets dubbelgångare nr 2. Den riktiga Lisbet sitter i en polisbil vid Odenplan och förbereder sig för att byta av sin dubbelgångare nr 2 på Sabbatsberg. Det är alltså tre Lisbet i omlopp vid halvtolv tiden. Det byts och transporteras kappor hittan och dittan på nåt sätt som jag inte begriper. Att det inte är OP som ligger på operationsbordet upptäcks inte eftersom Lisbet hindrar polisen att göra en likbesiktning, men Valverius ska enligt Hedberg ha yttrat att det här är inte Palme, han är för kort och för tjock.
Eftersom Helin sitter på ledningscentralen blir det bara ett begränsat områdeslarm så bilen med OP hinner från stan. Rikslarmet fördröjs så att OP hinner sätta sig på planet med slutdestination Frankrike och Emma Rotschilds slott.
Det är ännu värre än så här men det är teorin i korthet.