Citat:
Ursprungligen postat av
Piii...
Africanized. Intressant läsning.
Rimmar lite illa med Q's "We are saving Israel for last."
Mercer, som jag nämnt tidigare, finns med där.
Q's "Do you believe in coincidences?"
Orkar inte kolla hur många som var judar men att Adelson pushat hårt för att flytta ambassaden till jerusalem verkar stämma.
Sen har ju Trump precis erkänt Golanhöjderna som israels territorium och det torde ju ha stått på någon av dessa donors wishlist.
Rätt så jäkla simpelt, slanta upp för valkampanjen och få förtur och garanterat Yes på ditt krav, korrupt.
När det gäller Israel så blir jag mer och mer pro-israel då jag tycker den debatten blivit för skev så jag stöder Trumps agerande.
Israel kan helt enkelt inte släppa golanhöjderna det vore ju självmord och det förstår ju vem som helst.
Hamas och Fatah är korrupt maffia och Israel är en demokrati med åsiktsfrihet och tolerans mot minoriteter och religioner.
Hela konflikten har ju egentligen skapats efter att UK delade upp sitt PALESTINA territorium så gav man en liten del till Judarna och en större del till Palerstinierna, det var en rätt schysst split till att börja med.
Omkringliggande arabländer passade snabbt på att sno åt sig större delen av Palestiniernas territorium. Jordanien och Egypten bland annat. Judarna har lyckats försvara sina områden.
Man kan ju istället säga att Palestinerna inte klarade av att försvara sitt territorium och får stå sitt kast men det har blivit allt israel-palestina konflikten.
Sen tycker jag israel ska ge fan i sina bosättningar och lite annat smått och gott men de stora penseldragen stämmer inte.
EDIT: så här såg det ut från början...
https://www.jewishvirtuallibrary.org/history-and-overview-of-the-british-palestine-mandate