Citat:
Ursprungligen postat av
Djupfrys
Jaha, kanske var lite snabb där men den här jävla tråden borde byta namn till dags att överge svenska män. Vad i helvete är det med unga killar idag? Jag har två gubbar på 60+ som det räcker med att jag sticker ritningarna i handen på så ber de mig dra åt helvete och sedan mejar de ner allt och alla i sin väg för att lösa uppgiften.
Nu har vi ett större projekt som börjat denna vecka och då har jag fått ett nytt gäng spolingar på halsen. Det finns ingen som helst stake i dem.
En jävel fick ett rivsår på benet och började böla, jag hade inte en märkt av ett sånt skrubbsår .Gubbarna skrattade åt honom och då bölade han ännu mer. Det är för jävligt. En kille som jag satte på utmätning vände jag ryggen åt i fem minuter och när jag kom tillbaka stod han kvar i ungefär samma kroppsställning. Jag har inte brukat våld mot mina barn men hade mina pojkar betett sig så vet jag inte vad jag skulle ha tagit mig till.
Och sedan gnäller idioterna över att de inte får knulla Vilken jävla kvinna vill knulla med ett lobotomerat får Jag kunde fan ha anställt en get för 170 spänn i timmen som hade gjort ett bättre jobb. Här sitter jag dessutom och väntar på en jävla bögkonsult som är så jävla mesig att det räcker med att jag tittar lite ilsket på honom så bajsar han i byxan. Vad fan är det med unga män idag? Hela den här jävla veckan är en fullständig parodi på människans oförmåga att få något som helst jävla vettigt gjort. Jag blir galen. Och om snorvalparna då lyckas hitta något att sätta på så är det natirligtvis ett jävla psykfall som de dessutom gör på smällen. Det är fan inte klokt.
De har växt upp och hackat på varandra genom TVspel, slagits i Mortal Kombat istället för på gatan. Varit stora krigare som tog sig igenom helvetet i Diablo och knullat skiten ur 1000-tals kvinnor genom porrskådisar med monsterkuk i 10 år genom tonåren och yngre vuxenåldern utan att veta om vad de ska säga till en kvinna när de går fram till henne.
Se upp: snart kommer generationen som inte ens kastade grus i ögonen på varandra i dagis utan fingrade på sina IPADs istället, jag tror som sagt att TVspel är 100 gånger mer effektivt för att få pojkvaskern att sluta slåss än någon genuspedagog som inte ens kan förföra pojkar att göra som hon vill.
Vad sägs det nu? No pain, no gain.
Nåja, en sak som man nu ska lägga till minnet är att varje generation man känner sig som lite mindre man än föregående generationen.
Min farsa brukade bygga om sånt som min farfar hade byggt i sommarstugan, farfar var en hantverkare av rang som hade traktor och allt. Farsan gjorde allt fel hela tiden efter min farfar, till och med trappan mot entren blev gnällig av min pappas touch.
När vi tillsammans skulle bygga om farfars brygga tillsammans så erkände min pappa att han flydde från farfarn sin när det var dags för dem att bygga saker tillsamans, gick och kollade på Frankenstein på bio och skit, och min farfar var alltid arg och besviken.
Hahah, farfar fattade inte ens vitsen på att pappa läste böcker och trams, han behövde aldrig läsa någon manual för att veta hur saker skulle byggas. Vad fan har man böcker till? Min pappa bönföll farfar om att köpa en gäng Monte-Cristo och Tre Musketörerna i en auktion och sedan fick min farfar ånger, då min pappa någonstans i 14-årsåldern transformerades till någonslags plugghäst som inte gick ut och körde moped med traktens arbetarsöner, enda snubben i familjen som gick till Universitet istället för att följa upp staffettpinnen (hah, ingen i familjen tyckte det var så bra ide).
När farfar skulle bygga en kyrka alldelles gratis åt byn, då var han 70+ och ingen av de yngre männen i byn kom och hjälpte honom mer än någon timme per dag. Hur jävla mesiga tycktes inte 40-talist generationen för min farfar som var 10-talist?
Så dog han i en hjärtinfarkt, i byggandet av kyrkan, och den stod kvar som en relik i byn, halvnbyggd i decennier. Vi ungar älskade givetvis att gå och leka i den halvbyggda kyrkan med alla tegelsten, plankor och rostade spikar som låg och väntade på att transformeras till något. Vi byggde en sån där koja uppe på träden som såg ut som om Picasso hade snickrat ihop den. Pappa sa att det var tur att farfar inte fick se vad som det hade blivit av hans ättlingar när han såg den. Haha.
Vi blir mindre män för varje generation. Har hört historier om min gammelfarfar som nybyggare i Gällivaretrakten och hur han lade om tågrälsen däruppe i -40, och hur han bar Världen på sina axlar, Jesus vad mina andragradskusiner har fallit långt från trädet, många är totalt WT.
Går man tillräckligt långt bak i släktforskandet finner man dock någon som var lite för mycket "man", min farmors farfar tycks ju rena psykopaten som hade en barn med både frugan och hennes syster och var lite av en maffiatyp i norrlandsbyn, gick runt och hotade folk och hans äkta söner med frugan (inte bastarden med systern som är min gammelfarfar) mördade visst någon i fyllan.
Nåja, gubben hade ju en massa jävla barn i vilket fall.