Citat:
Ursprungligen postat av
Alpha101
Jag har många ggr frågat vad M och SD skulle kunna komma överens om. Men det är väldigt tunt med svar på det. Ofta handlar svaren om immigrationsfrågor. Men 4 år i Regering handlar om så mycket annat.
Man behöver har en gemensam riktning. Lite grovt iaf. Det lyckades Alliansen jobba ihop.
Men jag har ju svårt att se den gemensamma riktningen för M och SD.
SD skall alltså ta Centerpartiets plats. Har nu SD en politik så dom kan ta Centerns plats?
Rent teoretiskt kan nästa riksdagsval sluta precis hur som helst. Men sett till det vi vet idag förefaller inte M och KD ha någon annan möjlighet än att söka stöd hos SD om de vill komma i regeringsställning. Låt oss anta att M och KD vill bilda regering hellre än att vara i opposition och att de med SD:s hjälp också kan det.
I ett sådant läge kan M+KD fråga SD vad de kräver för att släppa fram en M+KD-regering samt stödja deras kommande budgetar. SD kommer högst sannolikt lägga fram ett antal krav. Några kan M+KD lätt acceptera, andra kan de finna en förhandlingslösning på, ytterligare några kommer SD tvingas dra tillbaka.
Kommer SD främst satsa på frågor i den s.k. GAL-TAN-skalan kommer de nog komma överens. Men satsar de på den "klassiska höger-vänster-skalan" i den ekonomiska politiken lär det bli väldigt svårt/ direkt omöjligt att finna en kompromiss samtliga parter kan acceptera. Då SD:s profilfrågor nästan samtliga är TAN är det nog sannolikt att de kommer lägga sitt fokus där. M.a.o. SD kommer i detta läge tvingas acceptera M:s+KD:s ekonomiska politik (med några smärre revideringar), men i gengäld få igenom stora delar av sina konservativa frågor.
Lätt lär det knappast bli för någon av parterna, men om igen, de har utifrån vad vi vet idag inget annat alternativ om de vill komma till makten och få igenom åtminstone delar av sin politik.