Citat:
Ursprungligen postat av
zilvereko
Påstår inte alls attt myndigheterna vill mörka. Det återigen en åsikt du kletar på mig. Jag kallar det att maskera en massa info. Av olika anledningar, men knappast av spaningstekniska skäl.....och vilka är då dessa skäl?
Huvudsakligen därför att de efterlevande och mer eller mindre perifert inblandade inte skall drabbas.
En seriöst genomförd FU har referenser till många personer som inte förtjänar att bli utsatta, till exempel förhör med flickornas lärare, släktingar, läkare och kollegor till de båda vuxna - bland många andra.
Jag noterade till exempel att man maskat adressen till brottsplatsen (huset) på ett ställe men inte konsekvent. Syftet att göra så är naturligtvis huvudsakligen gott, även om det dröjer länge innan grannar och Bjärredsbor glömmer adressen. Men att den är enkelt åtkomlig i öppna dokument skadar mer än det hjälper (vem behöver veta?) - hur kul är det att kanske få en påringning från någon snaskjournalist som vill fråga hur det känns att bo i mordhuset eller få en folkvandring i trädgården när saken tas upp vid någon nyhetstorka. (Tro inte att sådant är otänkbart).
Det ligger troligen inte för inbitna Flashback-konspiratörer att tänka sig att polisen gjort en grundlig undersökning, sammantaget bedömt all bevisning avseende motivet, tagit reda på hur det hela gått till - och sedan kommit fram till att det inte finns något allmän- eller samhällsintresse att avslöja varje gruvlig detalj i gärningarna.
Det är sannolikt att det är precis det man gjort. Därför blir det ingen utfläkning.