2019-03-13, 19:21
  #889
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Ingen kritik mot ditt resonemang, men alla intresserade bör se det här klippet på en 737 MAX som visar flygplanets förmåga. Sannolikt inga passagerare, ingen autopilot, och av manövern att döma MCAS bortkopplad.

https://youtu.be/RyeqeqSNSgQ

Bara så att man får lite perspektiv när man talar om instabilitet och annat.

Haha. Nej hade där varit passagerare hade det nog strax luktat väldigt illa i kabinen.
Citera
2019-03-13, 19:26
  #890
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Precis, olyckan med ET302 kan bero på något som kan drabba vilket flygplan som helst, många tycks glömma det.

Rent logiskt borde alla flygplan groundas med tanke på hur man resonerar, åtminstone alla 737, det kan ju handla om ett mekaniskt, material eller konstruktionsfel.

Men icke, MCAS är redan utpekat som orsaken, helt utan något som styrker det. Därför groundas alla MAX.

Har du ngn som helst erfarenhet av arbete med flygsäkerhet? Med din expertis borde du snarast headhuntas av FAA och NTSB!

Luftfartsmyndigheter "groundar" inte flygplan för skoj skull. Men det är klart. De glömde att rådfråga dig....
Citera
2019-03-13, 19:26
  #891
Medlem
skogshuggar3ns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Retardee
Det är annorlunda i USA. Mitt belägg är de 10+ åren jag har varit i den här skit branschen

Varför tycker du att det är en skitbransch?
Citera
2019-03-13, 19:30
  #892
Avslutad
Det är lättare att vara chef för hela FAA än att flyga de här krångliga planen Max, som man måste vara Dr i flyg och rymdteknik för att bemästra.
https://www.politico.com/story/2018/02/26/trump-pilot-faa-post-skepticism-366199
__________________
Senast redigerad av pe11e 2019-03-13 kl. 19:37. Anledning: Rättning
Citera
2019-03-13, 19:35
  #893
Medlem
foool13s avatar
Lol Trump meddelar personligen att de blir groundade i USA.. ungefär som i tredje världen style.
Citera
2019-03-13, 19:36
  #894
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Neida
Har du ngn som helst erfarenhet av arbete med flygsäkerhet? Med din expertis borde du snarast headhuntas av FAA och NTSB!

Luftfartsmyndigheter "groundar" inte flygplan för skoj skull. Men det är klart. De glömde att rådfråga dig....

Groundning och flygförbud är en konsekvens av olyckan i Etiopien. Ingenting har framkommit som talar för att MAX 8 är luftovärdigt.

Det enda man kommer med är att två flygplan av samma typ och version har kraschat. Det är inte unikt i sig.

Groundning var en kedjereaktion, sannolikt en förtroendefråga och i förlängningen en ekonomisk fråga.

Säkerhetsfråga, knappast.
Citera
2019-03-13, 19:36
  #895
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OmedelSvensson
Det finns vissa skillnader skulle jag tycka.
En CPL+IR-utbildad med ATPL Teori och kanske MCC på någon typ, har antagligen lite multiengine också för att kunna söka jobben? Hur många timmar hade du när du började ? 250? Varav simulator?

Styrman i detta fall skall hade 200-ish, varav 130 i SUL. Lägger du ihop ett plus ett har han inte haft någon som helst tid att bygga erfarenhet eller växa som pilot henom att vara befälhavare under egenträning.

SAS krävde iallafall förr minst 700h tot samt 200 multiengine, om man inte kom från Trafikflygarhögskolan (TFHS)eller Försvarsmakten, då hade man inga krav utom behörigheten.
Utbildningen på TFHS var iaff förr mycket bra, samtidigt som man hade en selektiv process att välja ut lämpliga kandidater ungefär som Försvarsmakten gjorde.

Hyr det ser ut hos SAS, Norwegian mfl numera vet jag inte. Vore intressant som jämförelse. Jag känner mig rätt säker på vad jsg skulle völja mellan, en relativt erfaren styrman eller en MPL med 200tt om det skorpar till sig på kontoret.

[Edit]SAS har tydligen ”no special recuirements” utöver certkrav
Norwegian hade mer specifika annonser,
1000h varav 500 i multicrewoperationer.
https://www.webcruiter.no/WcMain/AdvertViewPublic.aspx?oppdragsnr=4016752929&cultur e_id=EN&company_id=201503&link_source_id=0

Det beror på vart du söker. Hör med valfri pilot som börjat karriären hos t.ex. Ryanair. Direkt från flygskolan, ME/IR CPL med Frozen ATPL . Type Ratingen på B737 fixar de åt dig för en stor summa pengar. Sedan sitter du där som styrman med 300hr TT med en kapten på 27 bast som kanske har runt 3500 hrs TT
Sen finns det också det så kallade "Pay to fly" upplägget där du betalar för att jobba i utbyte mot flygtimmar på någon kärra........japp, ju mindre passageraren vet, desto bättre
Citera
2019-03-13, 19:41
  #896
Medlem
OmedelSvenssons avatar
Senaste budet om CVR-FDR är att Tyskarna inte vill ha jobbet.
De har inte rätt utrustning för det.

https://www.apnews.com/eb1c441cd6ba47e8845bd80e27efcd10

Citat:
A spokesman for Germany’s Federal Bureau of Aircraft Accident Investigation is telling The Associated Press that the agency was asked by Ethiopian authorities to analyze the black boxes from Sunday’s plane crash but declined because it lacked the necessary software.

Spokesman Germout Freitag said Wednesday that he doesn’t know where the black boxes will be sent next.
Citera
2019-03-13, 19:45
  #897
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av skogshuggar3n
Varför tycker du att det är en skitbransch?

Ryanair, Norwegian, Wizzair, FlyDubai o.s.v..........frågor på det?
Citera
2019-03-13, 19:45
  #898
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Jo så är det ju. Men helst vill man ju ha ett plan som flyger robust, stabilt och förutsägbart och inte behöver avancerade system för att kompensera för en instabilitet. Precis som du säger så är det själva motåtgärderna som verkar vara boven i dramat.

Flera piloter vittnar ju idag om hur Boeing 737 Max plötsligt gjort oväntad nose-down och triggat larmet "Don't sink, don't sink". Inget man vill höra som pilot, i de fallen har det dock gått bra.

Det räcker med att flyga Flight Simulator så vet man hur blodet isas i ådrorna då man hör "Don't sink, Don't sink", eller "Terrain, Terrain".

Glöm inte att Canada som gjorde ett uttalande om planets säkerhet helt plötslig tvärvände i frågan efter att ha fått tillgång till ny flygdata och utfärdade flygförbud. USA står ensamma med dessa i drift och den stora anledningen är den ekonomiska faktorn. Trump vill knappast heller ha ett stålbad inom Boeing inför valet som stundar. Det var väl tre veckor sedan han fick Vietnam att köpa ett antal plan dessutom.
Citera
2019-03-13, 19:47
  #899
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OmedelSvensson
Senaste budet om CVR-FDR är att Tyskarna inte vill ha jobbet.
De har inte rätt utrustning för det.

https://www.apnews.com/eb1c441cd6ba47e8845bd80e27efcd10

Skicka lådorna till Boeing, det är deras mjukvara som skall analyseras, de bör ha rätt utrustning.

Alternativet bör annars vara något piratkopierat från Kina, jag är övertygad om att det finns.
Citera
2019-03-13, 19:47
  #900
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av foool13
Lol Trump meddelar personligen att de blir groundade i USA.. ungefär som i tredje världen style.

Han gillar ju sina presidentordrar haha. Men troligen tjänar han på detta då Boeing borde gjort det av PR skäl för länge sen....

WASHINGTON – President Donald Trump said Wednesday that he has signed an order to ground the Boeing 737 MAX 8 planes involved in two recent catastrophic crashes.

"Those planes are grounded effective immediately," Trump told reporters. "Safety is our paramount concern."
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in