Citat:
Ursprungligen postat av
GilGrissom82
Nu går smyckeexperten Lars-Yngve Johanssons hem under klubban.
Den folkkäre profilen från SVT-programmet Antikrundan samlade på sig en mindre skatt av föremål, möbler och konst genom åren.
– Det här är hans privata hem som går på auktion, säger Carl Barkman, på Bukowskis.
Mer av det bästa från Expressen. Mer Premium hittar du här.
Det är större delen av Lars-Yngve Johanssons hem i Fagersjö i Stockholms utkanter som nu auktioneras ut genom auktionshuset Bukowskis. Samtidigt ligger hans jugendvilla ute till försäljning.
Bouppteckningen visar på tillgångar för närmare 12 miljoner kronor.
Vinfonden i testamentet
I testamentet hade han redan i juni 1989 skrivit in att 50 000 kronor skulle tillfalla Sveriges konst och antikhandlarförening för fonden ”Antikhandlare Lars Yngve Johansson fond”. Avkastningen på fonden ska användas till inköp av vin i samband med middag vid föreningens årsmöten. År efter år fanns Lars-Yngve Johansson med i Antikrundan och när han dog 77 år gammal den 30 juli förra året hade han tillhört tv-gänget under 20 år. Genom sin långa medverkan som silver- och smyckeexpert blev han också en av Sveriges mest folkkära profiler inom antikviteter.
– Han var en fantastiskt fin människa. Han hade humor och han var kunnig. Han var utbildad silver- och guldsmed och en av dem i landet som kunde absolut mest om silver och smycken. Dessutom var han en ganska stark karaktär i rutan och jättebra på att ta folk, och dela med sig av sin kunskap, sa Antikrundans Anne Lundberg efter hans död.
Utanför tv-rutan var han även privat en hängiven samlare. ” Han var en institution”
Auktionshuset Bukowskis betraktar det som en stor ära att få ta hand om auktionen.Lars-Yngve Johansson var en motsatsernas man vilket återspeglas i hans lekfulla men samtidigt kvalitétsfyllda samling”, skriver företaget inför auktionen.
– Han var en fantastisk människa. Man märker det på visningarna. Alla saknar honom. Han var en institution på Östermalm. Alltid vänlig, men med en ganska vass humor med lite krydda i kommentarerna, säger Carl Barkman, chefsspecialist fine art & antikviteter på auktionsfirman.
LÄS MER: Okände mångmiljonärens konstskatt auktioneras ut
Lars-Yngve Johanssons stora passion
Lars-Yngve Johanssons specialitet var antika smycken. Den egna affären på Kommendörsgatan i Stockholm var något av ett naturligt informellt centrum dit de smyckeintresserade sökte sig för att prata med honom.– Det han brann för professionellt var de antika smyckena som inte var av äkta material. Han samlade på det som heter argent haché, försilvrat mässing från 1700-talet, som av förklarliga skäl där det mesta putsats bort eller slängts. Men Lars-Yngve samlade. Det som var unikt för Sverige var att man stämplade detta för att man inte skulle förväxla det med silver. Det här var hans stora passion, att samla och rädda detta. Han hade den största samling som någonsin gjorts. Vi har parallellt med auktionskatalogen gjort en referensbok om hela den här tekniken för att spara så att han samlargärning finns kvar även efter auktionen, säger Carl Barkman.Carl Barkman talar med vördnad om profilen från Antikrundan.
– Han var en mångfacetterad människa och oerhört kunnig. Varför han uppskattade det försilvrade silvret var att det var så mycket svårare att göra än äkta silver.
Inför auktionen gjordes en omfattande inventering av det som fanns i hans bostad i Fagersjö och allt av värde finns med på auktionen - även hans älskade Harley-Davidson.– I hemmet rymdes alltifrån klassiska antikviteter, silver och porslin till en konstsamling från 1600-talet med barnporträtt till Marie-Louise Ekmans duschande kvinna på 1970-talet Det här är i princip hela hans privata hem som går på auktion, säger Carl Barkman. Villan i Fagersjö står nu tom och är så långt ifrån det ombonade hus som när Antikrundanprofilen levde i sekelskiftvillan.
– Han älskade umgänge och middagar och var en fantastisk kock, säger Carl Barkman.
LÄS MER: ”Antikrundan”-profilens dubbla sorg efter kollegans död
Jugendvillan från 1912 till salu
Lars-Yngve Johansson villa Hedvigsro ligger nu också ute till försäljning hos Bukowskis real estate. Den anrika jugendvilla från 1912 är på 326 kvadratmeter varav 279 kvadratmeter är boyta och har en drygt 1800 kvadratmeter stor tomt. Utgångspriset för de sju rummen med kök ligger på 10,5 miljoner kronor och då får du också som något extra utöver det vanliga ett 15 kvadratmeter stort tornrum med inklädda tygväggar och kakelugnar från 1700 och 1800-talet samt en liten ateljé på 35 kvadratmeter som kan förvandlas till kontor.
Relaterade ämnen
Leif Brännström
Från Expressen Premium
Hade han ingen familj?