Citat:
Ursprungligen postat av
MbmA
Haha ni hycklare vill göra jihadism till ett krigsbrott. Varför inte låta Syrien straffa smutsen?
Det är uppenbart att SDFPKKYPGPYD inte mäktar med uppgiften.
Ja precis så - utelämna alla legoknektar med svenskt medborgarskap eller uppehållstillstånd till länderna de stridit i. Det borde även gälla PKK krigare och de som stridit för Al Quaida så de kan ställas till ansvar för brott om den Syriska regeringen senare vill det.
Det här att olika svenskar strider som legoknektar i andra länder kommer nog bli ett växande problem och det är nog dags att se över lagstiftningen så vi kan bli av med sådant folk oavsett om deras brott eventuellt kan rendera dödsstraff i landet de utlämnas till.
Jag tycker det skall vara förenat med risker att ge sig ut som legoknekt för andra länder och att enbart renodlade FN-uppdrag skall kunna skydda från utelämnande.
Tror faktiskt detta kommer bli ett växande problem i och med att privata miliser växer i betydelse i alla möjliga oroshärdar världen runt. Tror inte heller att detta problem enbart kommer gälla "svenskar" utan även etniska svenskar som ger sig ut.