Citat:
Ursprungligen postat av
ArthurMorgan
Ditt retard. Att viss del matchar GMs DNA betyder inte automatiskt att de är släkt. DU kan ha delvis DNA-överensstämmelse med GM!
Och man måste inte vara grovt kriminell för att finnas i DNA-registret. Det räcker med att man fällts för ett brott som kan ge fängelse och man topsats i samband med misstanke. Nu är det inte vanligt att snattare topsas men det förekommer. Nuförtiden försöker man topsa de flesta sexköpare trots att de endast får böter för brottet.
Du upprepar dig själv som ett mantra och tror att ingen förstår. Men tror du inte att de cirka trettio personer som man nu fått partiella träffar på har en såpass hög grad av överensstämmelse med GMs DNA att man på goda grunder kan anta att det finns ett släktskap?
Vid en viss grad av överensstämmelse kan ju släktskap bekräftas, har för mig att gränsen går vid fyrmänningar. Eller gick iaf, för den flyttas väl ständigt framåt. Precis som två olika människor inte kan råka ha identiska DNA-profiler.