2019-03-03, 13:43
  #50965
Medlem
MeggieClearys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av N.Armstark
På måndag vet vi kanske om var och en av barnen mördades av en person eller om barnen mördades av en person. För det är skillnad. Jag tror att man skulle ha analyserar handstilar på testamenten och avskedsbrev oavsett vad man tror sig veta innan, eftersom man kör med både hängslen och livrem.

Man skulle inte heller ha gått ut med gemensamt gärningsmannaskap om det fanns indicier som motsade varandra.

Jag tror att RK har lämnat ut info. Men det ändrar inte polisens slutsats vilket jag tror en del hoppas på.
Citera
2019-03-03, 13:47
  #50966
Medlem
Solglittrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av likor
Tack för ditt inlägg men jag avstår att se det.

Föredrar en skriftlig beskrivning om det.

Hej
jag vet att du ställde den frågan till mig att beskriva hur de döda barnen kan ha sett ut.
Men jag avstår helst. Det är oftast inte en vacker syn, särskilt inte på barn.
Jag minns utseendet av nästan alla döda barn jag träffat på. Bilder som fastnat, de är bara några stycken av de många döda jag mött, men man glömmer inte barnen.
Barn ska var levande, rosiga och skratta!
Citera
2019-03-03, 14:16
  #50967
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OzzieTheOwl
Jag förmodar att du mycket väl är medveten om vad en
andningsdepression är, men jag svarar ändå. Det innebär
att andningscentrumet i hjärnan slås ut delvis, vilket är ett
oerhört allvarligt tillstånd, innebär stora svårigheter att andas
och kan vara direkt livshotande.

På frågan var man beställer Fentanyl, så tillhör jag ej det
klientel som beställer illegala preparat på nätet, och jag
tänker inte heller leta upp exakt var. Till exempel det
smärtstillande preparatet Tramadol, numera narkotikaklassat,
beställs av missbrukare på nätet, förmodar att det är på
liknande sidor man hittar Fentanyl.

Enklast är väl att i trådämnen där detta avhandlas här på
Flashback, finna information om var man tillhandahåller
illegala droger.

Citat:
Ursprungligen postat av Solglittret
Du förtjänar egentligen inte mitt svar.

Vissa preparat har en dämpande effekt på centrala system i hjärnan dvs i de andningsreglerande delarna i förlängda märgen som sitter under lillhjärnan ner mot ryggmärgen i nacken.
Vår andning styrs av överskott på koldioxid som triggar att vi vädrar ut luften och drar nya andetag. Styrcentrum för detta sitter i förlängda märgen.
Denna regulationsmekanism sätts helt eller delvis ur funktion av vissa preparat ex opiater.
Därför är en förstor dos av dessa preparat direkt livsfarlig för personen i fråga kan sluta andas.

Även att bryta nacken så högt upp kan skada andningscentrat. Då blir personen inte bara tetraplegiskt förlamad i alla extremiteter utan måste också få andningshjälp i respirator.

Jag antar att en död genom överdosering av fentanyl, heroin eller någon annan opiat inte är särskilt behaglig eller lugn alltså?

Man riskerar att sluta andas och kvävas ihjäl.

Då borde vi kunna lägga det dödsättet till handlingarna som ett inte särskilt ”humant” alternativ att mörda sina barn?
Citera
2019-03-03, 14:22
  #50968
Medlem
Solglittrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av N.Armstark
Jag antar att en död genom överdosering av fentanyl, heroin eller någon annan opiat inte är särskilt behaglig eller lugn alltså?

Man riskerar att sluta andas och kvävas ihjäl.

Då borde vi kunna lägga det dödsättet till handlingarna som ett inte särskilt ”humant” alternativ att mörda sina barn?

Nej det är enligt expertisen en rätt behaglig död där man först blir medvetande sänkt eller helt okontaktbar, som när man sövs. Men sedan slutar andningen efter ett tag. Inga kramper och inga avvärjningsskador.
En farlig händelse för missbrukare eller på sjukhus - för personen visar verkligen inga tecken på att något är fel eller att denne mår dåligt. Bara plötsligt upphör andningen. Ungefär som när mycket gamla människor avlider, de drar plötsligt inget mer andetag.
Men vid opiatförgiftning är man ordentligt medvetande påverkad innan detta sker, sannolikt medvetslös.
__________________
Senast redigerad av Solglittret 2019-03-03 kl. 14:25.
Citera
2019-03-03, 14:27
  #50969
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Solglittret
Hej
jag vet att du ställde den frågan till mig att beskriva hur de döda barnen kan ha sett ut.
Men jag avstår helst. Det är oftast inte en vacker syn, särskilt inte på barn.
Jag minns utseendet av nästan alla döda barn jag träffat på. Bilder som fastnat, de är bara några stycken av de många döda jag mött, men man glömmer inte barnen.
Barn ska var levande, rosiga och skratta!
Tack för ditt svar.
Jag förstår din inställning.
Tanken var att beskriva bilderna för dem som talar om barmhärtighetsmord.
Vet man hur ansiktena ser ut förstår man hur brutala dessa mord var. Långt ifrån barmhärtighet eller kärlek till barnen.
Citera
2019-03-03, 14:40
  #50970
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kryptogam
Det här är tankar som nog många av oss har. Orsaken till morden kan ha varit att någonting skulle döljas. Om det var så, och i så fall vad som skulle döljas, det lär vi ju aldrig få veta. Kanske inte ens de anhöriga vet eller får veta.

Ja, det kan ju vara så att H dödades först.

Ja frågan är om något skulle döljas. Det enda jag kan komma på just nu är att sjukdomssituationen så som den har beskrivits utåt inte överensstämde med verkligheten eller något som har med ekonomin att göra (att O inte deklarerade - om det nu var så, att hans bisysslor var så höga när man samtidig meddelade på jobben att familjen mådde så dålig att man skulle reducera sin arbetstid med 10%). Båda saker kan anses som ganska skamfullt när det skulle uppdagas.

Båda sakerna är rena spekulationer - och dessa passar inte väl överens - minst sagt - med det polisen har meddelat att det var ME diagnosen på båda barnen som var orsaken till det hela.

Och om man nu var överens och något skulle döljas, så vore det ju mer övertygande att det var något som båda upplevde som skamfullt. Och då passar i alla fall inte ekonomi enligt ovan särskild väl, därför att det rör i princip enbart O.

Har också frågat mig om föräldrarna hade två helt olika agendor. O fick inte jobbet på universitet att fungerar under rådande omständigheter (men av någon anledning sitt företag), H gick ned sig i ME träsket - med eller utan hjälp. Och då enades man i dödslängtan av helt olika anledningar.

Varför skulle inte O velat avvakta några månader till tills han blev utnämnd som professor - hans stora livsdröm. M hade precis fått sin diagnos, A kanske på väg tillbaka till skolan, hälsotillstånd kan inte varit så tillspetsat att man inte kunde ha avvaktat några månader till? Så antingen trodde han inte mer på det eller det hade blivit meningslöst (varför?), eller det är något annat - dold.
Citera
2019-03-03, 14:52
  #50971
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av likor
Tack för ditt inlägg men jag avstår att se det.

Föredrar en skriftlig beskrivning om det.

Det kan du få, det är en kvinna som sitter på golvet och en programledare som frivilligt ställer upp på att hon ska ta ett vanligt ”chokehold”, som lärs ut inom dom flesta kampsporter och som ibland används inom MMA, på honom. Han sätter sig på en madrass framför henne och hon kopplar greppet. Personerna skrattar och skojar, hon lägger press på båda sidor om halsen och programledaren förlorar nästan omedelbart medvetandet. Kvinnan lossar greppet och mannen kvicknar till på någon sekund.

Den enda bieffekt han har av sin upplevelse är en kort sekvens av minnesförlust.

Om hon hade behållit greppet så hade han avlidit inom någon minut utan att någonsin återfå medvetandet. Han hade blivit strypt/kvävd.

Nu skojar man istället om hans minnesförlust och avslutar programinslaget.

Övningen lärs ut och övas inom många grenar av kampsport. Det finns en liknande där angriparen i stället står framför sitt offer och tar tag med händerna i kragen på motståndaren med korsade armar. Med en liten vridning av handlederna så drar man åt kragen runt halsen på motståndaren som nästan omedelbart klappar sig loss eftersom det svartnar för ögonen och denne håller på att förlora medvetandet.

Detta är inga tekniker som kräver svart bälte eller år av övning utan något som i stort sett vem som helst klarar av att lära sig och genomföra. Särskilt på en mindre och svagare motståndare.

Teknikerna framkallar medvetslöshet så snabbt att det inte finns tillstymmelse till försvarsreflexer, avvärjningsförsök eller motstånd hos någon som är oförberedd på vad som kommer att hända.

Eftersom döden inträffar under djup medvetslöshet så uppstår heller ingen kamp eller dödsångest.

Jag antar att det finns något syfte med att få dödandet i detta fallet att framstå som extremt bestialisk och hemsk. Morden i sig var resultatet av väldigt störda föräldrar, men det finns ingen anledning att blunda för att det finns en möjlighet att dödssätten inte var så obeskrivligt grafiska som några försöker framställa genom sina överdrivna beskrivningar.

Det är bara ytterligare ett sätt att försöka väcka hat och avsky på samma sätt som man försöker tysta alla resonemang om att föräldrarna enligt avskedsbrevet själva upplevde att deras handlande var altruistiskt.

Det finns en agenda att framställa dödssättet så hemskt som möjligt för att skapa en bild av att föräldrarna under inga omständigheter kan ha haft altruistiska motiv för sitt handlande. Det gäller att cementera en bild av två, eller ännu hellre en, sinnessjuk mördare som med förvridet ansikte stryper sina barn som desperat klöser och river honom för att undkomma. Så klart är det då en man eftersom kvinnor inte stryper sina barn.....

Att det inte måste ha skett på det grafiska sättet får helt enkelt inte komma fram, på samma sätt som varje liten antydan om att föräldrarna drevs av altruistiska motiv framkallar en skitstorm av protester om ”mördarkramare” och andra ovädesord så får detta helst inte heller nämnas.
Citera
2019-03-03, 14:54
  #50972
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vinbergssnacka
Ja frågan är om något skulle döljas. Det enda jag kan komma på just nu är att sjukdomssituationen så som den har beskrivits utåt inte överensstämde med verkligheten eller något som har med ekonomin att göra (att O inte deklarerade - om det nu var så, att hans bisysslor var så höga när man samtidig meddelade på jobben att familjen mådde så dålig att man skulle reducera sin arbetstid med 10%). Båda saker kan anses som ganska skamfullt när det skulle uppdagas.

Båda sakerna är rena spekulationer - och dessa passar inte väl överens - minst sagt - med det polisen har meddelat att det var ME diagnosen på båda barnen som var orsaken till det hela.

Och om man nu var överens och något skulle döljas, så vore det ju mer övertygande att det var något som båda upplevde som skamfullt. Och då passar i alla fall inte ekonomi enligt ovan särskild väl, därför att det rör i princip enbart O.

Har också frågat mig om föräldrarna hade två helt olika agendor. O fick inte jobbet på universitet att fungerar under rådande omständigheter (men av någon anledning sitt företag), H gick ned sig i ME träsket - med eller utan hjälp. Och då enades man i dödslängtan av helt olika anledningar.

Varför skulle inte O velat avvakta några månader till tills han blev utnämnd som professor - hans stora livsdröm. M hade precis fått sin diagnos, A kanske på väg tillbaka till skolan, hälsotillstånd kan inte varit så tillspetsat att man inte kunde ha avvaktat några månader till? Så antingen trodde han inte mer på det eller det hade blivit meningslöst (varför?), eller det är något annat - dold.

Jag tror att det kan ha varit så, för jag tror inte föräldrarnas relation var harmonisk eller att de var väldigt sammansvetsade. Något var giftigt och fel i familjen på grund av föräldrarna. Barnens sjukdom kan ha triggat olika svagheter eller rädslor hos föräldrarna. O var rädd att misslyckas på jobbet och H tror jag kände sig misslyckad som mamma. Kanske skämdes de mycket över sin hemsituation, så mycket att de ville försvinna.

Barnens hälsa påverkades säkerligen inte positivt av föräldrarnas oförmåga eller uppgivenhet.
Citera
2019-03-03, 14:57
  #50973
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Solglittret
Nej det är enligt expertisen en rätt behaglig död där man först blir medvetande sänkt eller helt okontaktbar, som när man sövs. Men sedan slutar andningen efter ett tag. Inga kramper och inga avvärjningsskador.
En farlig händelse för missbrukare eller på sjukhus - för personen visar verkligen inga tecken på att något är fel eller att denne mår dåligt. Bara plötsligt upphör andningen. Ungefär som när mycket gamla människor avlider, de drar plötsligt inget mer andetag.
Men vid opiatförgiftning är man ordentligt medvetande påverkad innan detta sker, sannolikt medvetslös.

Så det är en ”rätt behaglig död” att kvävas/strypas medan man är medvetslös. Inga kramper och inga avvärjningsskador. Det är bra att vi är överens om detta faktum.
Citera
2019-03-03, 15:08
  #50974
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av N.Armstark
Det kan du få, det är en kvinna som sitter på golvet och en programledare som frivilligt ställer upp på att hon ska ta ett vanligt ”chokehold”, som lärs ut inom dom flesta kampsporter och som ibland används inom MMA, på honom. Han sätter sig på en madrass framför henne och hon kopplar greppet. Personerna skrattar och skojar, hon lägger press på båda sidor om halsen och programledaren förlorar nästan omedelbart medvetandet. Kvinnan lossar greppet och mannen kvicknar till på någon sekund.

Den enda bieffekt han har av sin upplevelse är en kort sekvens av minnesförlust.

Om hon hade behållit greppet så hade han avlidit inom någon minut utan att någonsin återfå medvetandet. Han hade blivit strypt/kvävd.

Nu skojar man istället om hans minnesförlust och avslutar programinslaget.

Övningen lärs ut och övas inom många grenar av kampsport. Det finns en liknande där angriparen i stället står framför sitt offer och tar tag med händerna i kragen på motståndaren med korsade armar. Med en liten vridning av handlederna så drar man åt kragen runt halsen på motståndaren som nästan omedelbart klappar sig loss eftersom det svartnar för ögonen och denne håller på att förlora medvetandet.

Detta är inga tekniker som kräver svart bälte eller år av övning utan något som i stort sett vem som helst klarar av att lära sig och genomföra. Särskilt på en mindre och svagare motståndare.

Teknikerna framkallar medvetslöshet så snabbt att det inte finns tillstymmelse till försvarsreflexer, avvärjningsförsök eller motstånd hos någon som är oförberedd på vad som kommer att hända.

Eftersom döden inträffar under djup medvetslöshet så uppstår heller ingen kamp eller dödsångest.

Jag antar att det finns något syfte med att få dödandet i detta fallet att framstå som extremt bestialisk och hemsk. Morden i sig var resultatet av väldigt störda föräldrar, men det finns ingen anledning att blunda för att det finns en möjlighet att dödssätten inte var så obeskrivligt grafiska som några försöker framställa genom sina överdrivna beskrivningar.

Det är bara ytterligare ett sätt att försöka väcka hat och avsky på samma sätt som man försöker tysta alla resonemang om att föräldrarna enligt avskedsbrevet själva upplevde att deras handlande var altruistiskt.

Det finns en agenda att framställa dödssättet så hemskt som möjligt för att skapa en bild av att föräldrarna under inga omständigheter kan ha haft altruistiska motiv för sitt handlande. Det gäller att cementera en bild av två, eller ännu hellre en, sinnessjuk mördare som med förvridet ansikte stryper sina barn som desperat klöser och river honom för att undkomma. Så klart är det då en man eftersom kvinnor inte stryper sina barn.....

Att det inte måste ha skett på det grafiska sättet får helt enkelt inte komma fram, på samma sätt som varje liten antydan om att föräldrarna drevs av altruistiska motiv framkallar en skitstorm av protester om ”mördarkramare” och andra ovädesord så får detta helst inte heller nämnas.

Båda ytterligheterna - medvetslöshet inom några sekunder eller en utdragen ångestfylld kamp - kanske är lika otroliga. Även om föräldrarna kollat upp hur man stryper så var båda förstagångsförbrytare. Dessutom var de påverkade av något lugnande. Dessutom skulle de döda sina egna barn, vilket bör vara känslomässigt svårt. Men förhoppningsvis ville föräldrarna bespara flickorna lidande och kanske det gjorde att man gick hårt fram och att dödandet gick snabbt.

För egen del tycker jag att det på något sätt i denna skruvade situation skulle signalera någon slags omsorg om barnen om man hade gett dem lite lugnande när de lade sig att sova. I det stora hela hade det inte haft någon avgörande betydelse dock.
Citera
2019-03-03, 15:09
  #50975
Medlem
Solglittrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av N.Armstark
Så det är en ”rätt behaglig död” att kvävas/strypas medan man är medvetslös. Inga kramper och inga avvärjningsskador. Det är bra att vi är överens om detta faktum.


Att vara medvetslös dvs sövd som sker med narkosmedel gör att det inte uppstår något medvetet obehag hos personen i fråga. Vad man än gör med denne - opererar, byter hjärta eller borrar i något ben. Det är själva ideen med den skapade medvetslösheten vid ingrepp. Skulle man kväva eller strypa ihjäl vederbörande skulle personen vara lika lite medveten av detta pågående mord som av operationen den inte känner av.
Däremot kan smärtreaktioner uppstå som ex gör att personens puls ökar. Det vill man ofta undvika och då ges även smärtlindring alternativt att man söver vederbörande ännu djupare.

Det finns flera beskrivna mord där offret först blivit slagen i huvudet till medsvetslöshet och därefter strypt eller kvävd. Då brukar det inte finnas avvärjningsskador efter strypningen eller kvävningen.

Detta är självklarheter. Vart vill du komma?
__________________
Senast redigerad av Solglittret 2019-03-03 kl. 15:13.
Citera
2019-03-03, 16:01
  #50976
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Solglittret
Att vara medvetslös dvs sövd som sker med narkosmedel gör att det inte uppstår något medvetet obehag hos personen i fråga. Vad man än gör med denne - opererar, byter hjärta eller borrar i något ben. Det är själva ideen med den skapade medvetslösheten vid ingrepp. Skulle man kväva eller strypa ihjäl vederbörande skulle personen vara lika lite medveten av detta pågående mord som av operationen den inte känner av.
Däremot kan smärtreaktioner uppstå som ex gör att personens puls ökar. Det vill man ofta undvika och då ges även smärtlindring alternativt att man söver vederbörande ännu djupare.

Det finns flera beskrivna mord där offret först blivit slagen i huvudet till medsvetslöshet och därefter strypt eller kvävd. Då brukar det inte finnas avvärjningsskador efter strypningen eller kvävningen.

Detta är självklarheter. Vart vill du komma?
Jag är redan där i många av mina senare inlägg, det är säkert noterat hur man kan framkalla medvetslöshet utan droger eller slag i huvudet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in