Citat:
Ursprungligen postat av
Fallskarmsjagare
Jag har letat och konstaterat att bröstcancern varit ett extremt stort debattämne.
Inte riktigt hittat fröet till när bröstcancern skulle varit.. Elli09 verkar vara upprinnelsen till det längsta tidspannet på 12 år men hittar det bara som andrahandsinformation. H:s kollega (disdat) skrev för flera år sedan. Svårt att säga, kanske H hade cancer 5 år eller 12 år innan hon dog?
Någon (fleshsuckforum) skrev att hon slutat med sin antihormonmedicin kort innan hon dog och ibland inte bodde hemma med O och flickorna.
En i tråden (slangballe) skriver att O jobbat hårt för professuren trots att han haft sjuka barn och dessutom en fru som återfått cancer. Att O:s chef skulle sagt det.
Ja, mycket uppgifter i tråden om rykten kring H:s bröstcancer.
Ja den där bröstcancerdiskussionen har återkommit då och då.
Man kan väl i alla fall konstatera att H inte hade varit aktuell för endast ett besök på onkologen i augusti om man upptäckt att bröstcancern återkommit.
Med brasklappen att H naturligvis själv kan valt bort vidare behandling och uppföljning, borde hennes vårdkontakter varit många fler och regelbundet återkommande under hösten.
Spridd bröstcancer behandlas först och främst med cellgifter. Hade H fått denna behandling hade sannolikt hon, och inte O, tappat håret och sett tärd och tagen ut, kanske haft en mössa pga frysningar.
Jag har väldigt svårt att tänka mig att H’s eventuella bröstcancerrecidiv skulle hemlighållits av alla utredare hela vägen. Dessutom indirekt förnekats i form av ingen utlösande faktor. Därtill har ju polisen faktiskt uttryckligen redogjort för att föräldrarnas uppgivna skäl i avskedsbrevet var barnen ME-diagnoser. Nog hade avskedsbrevet och polisens referat innehållit uppgifter om att H var dödssjuk om så vore fallet.