Citat:
Ursprungligen postat av
Lonnrot
Ja just det. Eller kanske ändå inte.
Det har varit svårt för mig att få ihop utdragna skrik och tillräcklig motivation för dödligt våld i det här fallet. Det finns inget gediget stöd för att GM gått dit med syftet att döda. Och det är svårt med ett scenario med utdragna skrik i dödsplågor endast.
Vi har ju varit inne på det på olika sätt tidigare, men om LW skriker som för att hota GM med omgivningens uppmärksamhet och en kommande polisanmälan; och kanske upplevs av GM vilja uppnå just det, och inte slutar; så finns en plausibel situation där sinnet kan rinna för den hugade USA-resenären. Som inte vill ha sina flygplaner grusade.
Det skulle sitta särskilt illa om han med resan tänkt lappa ihop saker med HD och lovat henne evig trohet. Och han är hos LW för att kräva in i alla fall en sista gentjänst in natura eldyl.
Klappat och klart?
Ägget kom först, men det var litet...
Hmm ,får en sådan där läskig känsla av att hon förmodligen skrek för att det gjorde så djävulusiskt ont ,typ om någon hällt syra i hennes ögon så hon förstod att hon i just det ögonblicket blev blind eller något sådant ?
Och att vara en blind geocachare !!!Den rädslan ,och den smärtan tillsammans gav nog upphov till hennes skrik ,sen kan det ju även vara så att någon vred hennes ben ur led ,det är ju något man själv vet gör djävulusiskt ont ,så nog var det smärta som gav upphov till hennes skrik (Spekulation ...)
Så någon form av smärta måste ha gjort att hon skrek så hjärtskärande ,tror Ni inte ?
Eftersom det är skrivet att hon var utsatt för grovt våld ,så kommer vi nog inte att fundera mer på varför skriken var så hemska ,för enligt obduktionsprotokollet var hon väl utsatt för riktigt hemska saker ,eller ?
Antar att den som gjorde henne illa var en person som var mycket mycket arg på henne ,och vi kommer alltid att fundera på vad det var som gjorde denna person så arg ??????
Synd ingen kunnat hjälpa dem innan det var försent ,att de på något sätt hade kunnat samsas omkring en lösning trots ilskan.