Citat:
Ursprungligen postat av
Japhy
Det är imponerande i sin dumhet att du får ihop ovanstående med detta:
Då ska jag knyta ihop just den här diskussionen i och med att den är OT, även om den är rolig att föra:
Om Roger Stone blir häktad på fredag så kommer han att placeras i ett federalt
häkte fram tills en eventuell rättegång.
Under den tid som han befinner sig där, med tanke på att han är kändis, fjollig och inte kommer att kunna värja sig fysiskt, så finns det goda (eller dåliga, beroende på hur man ser det) chanser att att han blir sexslav till diverse drägg som sysslar med sådana saker i Amerikanska häkten.
Och
om Stone till slut blir inspärrad i ett federalt
fängelse, så kommer han, ursäkta uttrycket, att kunna se himlen genom rektum när han väl kommer ut.
Citat:
Ursprungligen postat av
Japhy
Jag antar att du inte är kapabel till djupare tankar än "Gör som jag säger, inte som jag gör".

Det jag är kapabel till är att inte göra tvärsäkra uttalanden om utfallet av processer jag inte har tillräcklig sakkunskap om, och/eller kan påverka.
Däremot kan jag spekulera, och jag spekulerar alltså i att det inte går att utesluta att Stone kan ha gjort sig skyldig till brott genom sitt mediala personangrepp på en federal domare i ett mål där han själv är svaranden.
Citat:
Ursprungligen postat av
Japhy
Ja, kanske de kan locka in honom i ytterligare en purjury trap. Det är ju det som gäller i Muellers åtal. Ingen "collusion" dock.
Jag syftade inte på den pågående utredningen, utan på tidigare sådana runt organiserad brottslighet i USA som ger en betydligt bättre genomlysning av hur Mueller och FBI arbetar när det gäller att få personligheter som Stone att gola ner sina kompisar.